szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Andor László szerint a munkaerő szabad áramlására nem lehet hisztériával reagálni. A foglalkoztatáspolitikáért felelős magyar uniós biztos a német Die Welt című lapnak adott szombati interjújában a román és a bolgár munkavállalók beáramlásával kapcsolatos vitában nagyobb higgadtságot sürgetett.

"Meg kell védenünk az olyan alapjogokat, mint a személyek szabad mozgása, és az emberek szabad áramlására nem szabad hisztériával reagálnunk" - hangsúlyozta a Die Weltnek nyilatkozva a foglalkoztatáspolitikáért felelős biztos. Az interjú nem sokkal azután jelent meg, hogy a brit kormány az újév első napjától szociális korlátozásokat léptetett életbe az uniós országokból, elsősorban Romániából és Bulgáriából érkező munkavállalók helyzetére vonatkozóan. London emiatt az elmúlt hetekben konfliktusba keveredett a magyar uniós biztossal, aki bírálta a brit intézkedéseket. Hasonló szigorításokat sürgetett a Németországban kisebbik konzervatív párt, a bajor CSU is.

Andor László az interjúban elutasította azokat a több gazdagabb tagállamban a szabad munkavállalással kapcsolatban hallható riogatásokat, amelyek egyfajta "szociális turizmustól" óvtak. Szembehelyezkedett azokkal az aggodalmakkal is, amelyek szerint a más uniós tagállamokból történő "szegények beáramlása" egyes régiók, illetve városok számára túlságosan nagy terheket jelenthet.

Az említett aggodalmakkal kapcsolatban Andor László arra szólította fel az érintett régiókat, illetve városokat, hogy vegyék igénybe az európai Szociális Alap erre a célra biztosított forrásait. Utalt arra is, az Európai Unión belül szigorú szabályok vannak érvényben az olyan munkavállalók szociális ellátásának szabályozására, akik nem kapnak munkát. Az uniós jog - mint rámutatott -  a visszaélés elkerülésére több védzáradékot tartalmaz. "Ezért nem akarunk új törvényeket a szabad áramlás korlátozására és nincs is szükség ilyenekre" - tette hozzá.  

Hozzáfűzte: azok az uniós munkavállalók, akik egy másik tagállamban keresnek munkát, igényt formálhatnak arra, hogy maximum hat hónapon keresztül az anyaországtól kapjanak munkanélküli támogatást, nem pedig attól az országtól, amelyben a munkát keresik.
   

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!