szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szegénységből legkönnyebben a diploma megszerzésével lehet kitörni, a kutatások ugyanakkor azt mutatják, hogy a kiemelkedés a lelki terhek miatt visszaüt az egészségre. Az állam felelőssége lenne az, hogy ezek a tehetséges fiatalok a versenyképes tudás és a szociális beilleszkedés mellett az egészséges és sportos életmód, a kiegyensúlyozott étrend, és az egészséges értékrend alapjait is elsajátítsák.

Egy kutatási eredmény azt igazolja, hogy a szociális mobilitás kimutathatóan negatívan hat az egészségre, vagyis arra, aki sikeresen kitör a szegénységből és diplomát szerez, az átlagosnál rosszabb felnőttkori egészségi állapot vár – írja a Pénzügyi Szemle Online blogja, mely korábban egy olyan tanulmányt is ismertetett, melynek legfőbb következtetése az, hogy a szegénységből elsősorban az oktatáson keresztül, vagyis egy jó diplomával a kézben lehet kitörni.

Gregory E. Miller és Edith Chen a Northwestern University, valamint Gene H. Brody, a University of Georgia professzorai a szegénységi küszöb felénél is kevesebből gazdálkodó amerikai családokban élő gyermekek iskolai eredményeit és egészségi állapotát vizsgálták egy kutatás során. Arra a következtetésre jutottak, hogy a később diplomát szerző fiatalok kiemelkedő képességei már 11 évesen is meglátszottak, az átlagnál szorgalmasabbak, okosabbak és szociálisan érzékenyebbek voltak.

Később, 19 éves korban a kiemelkedő szellemi és szociális képességek tovább fejlődtek, ekkor azonban – bár a megfigyelt fiatalok alkoholt és drogokat messze átlag alatt fogyasztottak – már látszódtak a romló egészségi állapot jelei: túlsúly, magas vérnyomás, fokozott stressz. A diploma megszerzését követően a munkaerőpiac teljes jogú tagjaként is jelentkeztek ezek az egészségügyi problémák, vagyis a szegény sorból kitörő, diplomát szerző és jó állásokba elhelyezkedő fiatalok az átlagnál rosszabb egészségi állapottal rendelkeztek.

A kutatók az okok vizsgálatakor arra jutottak, hogy az átlagosnál rosszabb egészségi állapot alapvetően nem az otthoni szegénységnek és a gyermekkori pénztelenségnek tudható be – és az ebből fakadó hiányos étrendnek, szakszerű orvosi ellátás hiányának –, hanem sokkal inkább lelki eredetű tényezőknek. Ezek a fiatalok ugyanis többnyire a családban egyedüliként kísérelték meg a kiemelkedést, valóra váltani a nagy amerikai álmot, melynek nyomán olyan lelki nyomást vállaltak magukra, melynek eredménye a felnőttkori rossz egészségi állapot. Kiemelkedni tehát valóban lehet a diploma megszerzésével, a kutatók szerint ugyanakkor az állam felelőssége az, hogy ezek a tehetséges fiatalok a versenyképes tudás és a szociális beilleszkedés mellett az egészséges és sportos életmód, a kiegyensúlyozott étrend, és az egészséges értékrend alapjait is elsajátítsák.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!