Nagy pofont adhat az orosz tőzsdének a krími válság

Elemzők szerint idén már a második egymást követő évben gyengülhetnek a moszkvai értéktőzsde irányadó mutatói, és a krími események miatt a börzeindexek vesztesége a vártnál nagyobb lehet.

  • MTI MTI
Nagy pofont adhat az orosz tőzsdének a krími válság

A dollárban jegyzett részvények kereskedését tükröző RTS-index eddig már nagyjából 21 százalékkal esett, miközben a rubel árfolyama 11 százalékkal csökkent a dollárhoz képest.

A tőzsdemutató gyengülését elsősorban az orosz gazdasági növekedés lassulása okozta, továbbá a Krímmel összefüggő események. Elemzők szerint elképzelhető, hogy a Krím miatti külföldi szankciók hatására az amúgy is gyenge lábakon álló orosz gazdaság végképp megbicsaklik, és recesszióba kerül.

Tavaly az orosz hazai össztermék (GDP) 1,3 százalékkal nőtt, 2008 óta a legkisebb ütemben bővült a 2012. évi 3,4 százalék után. Az idei évre vonatkozó, már rontott kormányzati előjelzés 1,5-2 százalékos gazdaságnövekedéssel számol, ami a szakértők szerint túl derűlátó becslés.

A Reuters által a múlt héten megkérdezett nyolc elemző véleményének átlaga szerint az RTS-index 2014-et 1300 ponton zárhatja, a múlt év végi 1442 pont után.

A szakértők a múlt év végén még arra számítottak, hogy a tőzsdemutató az idei évtől 1500 ponton búcsúzik.

Pénteken 1136 ponton fejezte be a napot az RTS, amely idén összesen csupán 14-szer zárt emelkedéssel. Az RTS tavaly 5,5 százalékkal gyengült, 2012-ben körülbelül 10 százalékkal erősödött.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.