szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sokan, sok mindent nem szeretnek a repülésben: például a fedélzeti kaját, a bújtatott költségeket, vagy épp a többi utast. A legtöbben ugyanakkor minden bizonnyal a kényelmetlen ülésekre, szűk helyre panaszkodnak. Tippek, hogyan lehet a legkényelmesebb helyeket megszerezni.

Egy friss amerikai kutatás szerint az utasok a repülőgépen leginkább az ülésekkel elégedetlenek. Economy osztályon például az ülések egyre vékonyabbak, és kevésbé párnázottak, hogy minél több utast be lehessen rakni egy gépbe, és több üzemanyagot lehessen megtakarítani. Egyes szakértők szerint annyira kényelmetlenné teszik a turistaosztály üléseit, hogy az utasok kénytelenek eggyel nagyobb kategóriába vásárolni repjegyet.

A kényelmesebb ülésért és nagyobb lábtérért úgy tűnik, többet kell fizetni, ám ez nem biztos, hogy így van. A MarketWatch összeszedett 7 tippet, amivel a legkényelmesebb üléshez lehet jutni a repülőgépen, sok esetben pedig plusz pénzt sem kell fizetnünk.

  1. Érdemes megnézni, hogy melyik légitársaság biztosítja a legtöbb lábteret, ha több társaság is repüli ugyanazt az útvonalat, és árban sincs különbség, akkor lehet, hogy a nagyobb helyet biztosítót kell választani.
  2. Nem csak a légitársaságoktól függ, hogy mekkora lábteret biztosítanak, hanem a repülőgép típusától is. Tájékozódjunk, hogy milyen repülőgép teljesíti az adott járatot.
  3. A regionális járatokon arra lehet számítani, hogy kicsi lesz a lábtér, itt igen szűkös lehet a hely. Ha fontos a kényelem, és el tudjuk kerülni az ilyen járatokat, akkor válasszunk másik járatot.
  4. Érdemes megkérni a beszálláskor a kapunál álló munkatársat, hogy nem tudna-e helyet adni az egyik vészkijárat mellé például, itt ugyanis nagyobb a lábtér. Vigyázzunk, mivel e helyekért sok légitársaság plusz pénzt kér. Ugyanakkor indulás előtt érdemes tájékozódni, hogy mennyire van tele a járat, ugyanis ha félig üresen menne, akkor nagyobb az esélye, hogy tudunk olyan helyre kérni jegyet, ahol nagyobb a tér.
  5. Ha nem tudunk ingyen nagyobb lábtérhez jutni, akkor lehet értelme fizetni ezért a pluszért. Ám érdemes tudni, hogy igen szerteágazóak lehetnek a pluszköltségek. Aranyszabályként elmondható, hogy az Egyesült Államokban a három óránál rövidebb utakra 15-30 dollár, az ennél hosszabbakra 100 dollár feletti az ár.
  6. Szakértők szerint a két órán túli utaknál megérheti, a négy óránál hosszabb repülőutaknál pedig nagyon megérheti kifizetni a plusz díjat az extra helyért. Különösen azokon a járatokon érheti meg fizetni a nagyobb helyért, ahol jelentős késések szoktak előfordulni.
  7. Ha nem számít az ár, és olyan ülésben utazunk, amely teljesen vízszintesbe tud átalakulni, akkor szakértők szerint érdemes olyan üléstípust választani, ahol külön fekvő, külön ülő helyzete van az ülésnek – nem csak egy motor dönti hátra az ülést –, és nem csak egy ülésből lesz ágy, mivel utóbbi esetben nem igazán lehet kényelmesen feküdni rajta.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!