Szexi, és a profitot is növeli, de hogyan kapcsolódhat egy kisebb cég ehhez a trendhez?
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
Emelkedett a tényleges adóteher GDP-hez viszonyított aránya 2012-ben az egy évvel korábbihoz képest az EU-ban, a legtöbb adóbevételt továbbra is a munkát terhelő adókból gyűjtik be a tagállamok. A magyar ráta az uniós átlag közelében van, ám nálunk ugrott meg leginkább a mutató egy év alatt, ráadásul a régiós országokhoz képest is lényegesen nagyobb a GDP-hez mért adóteher.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn közzétett statisztikája szerint a 28 tagú blokkban a GDP-hez viszonyított adóterhelés 39,4 százalékra emelkedett 2012-ben, ez az arány 0,6 százalékkal magasabb, mint 2011-ben. Az euróövezetben az adóterhelés magasabb, mint a zónán kívüli államokban: a közös uniós pénzt használó országokban a GDP-hez mért arány 40,4 százalékos.
A statisztikai összegzés kiemeli, hogy az EU-ban igencsak különbözőek az adóterhelések, több államban – Litvániában, Bulgáriában, Lettországban, Szlovákiában, Romániában, Írországban – is 30 százalék alatti mutatókkal lehet találkozni. Több, döntően nyugat-, illetve észak-európai államban ugyanakkor bőven 40 százalék felett áll a mutató: ide tartozik Dánia, Svédország, Belgium, Finnország, Ausztria, Franciaország és Olaszország.
A jelentés megjegyzi, hogy több országban is 1 százalékponttal nőtt az adóterhelés 2011-ről 2012-re, ebbe a körbe tartozik Magyarország is (a GDP 37,3 százalékáról 39,2 százalékra). Ennél nagyobb, százalékpontos emelkedésre nincs példa az EU-ban, az utánunk következő olaszoknál 1,6 százalékkal nőtt az adóteher (42,4-ről 44,0 százalékra).
A jelentés hangsúlyozza, hogy az adóbevételek legfőbb forrása továbbra is a munkát terhelő adók (51 százalékban), ezek után jönnek a fogyasztási típusú adók (28,5 százalékkal), és a tőkét terhelő adók (20,8 százalékkal).
Van, ahol inkább a fogyasztási adók mennek
A munkát terhelő adók 2012-ben 24 tagállamban jelentették a kormányzatok legfőbb adóbevételi forrását, ebből 13-ban ezek az adók adták az adóbevételek több mint felét. A munkát terhelő adók mértéke Svédországban (58,6 százalék), Hollandiában (57,5 százalék), Ausztriában (57,4 százalék) volt a legmagasabb.
A fogyasztási adók csak négy tagállamban jelentették a kormányok legnagyobb bevételi forrását 2012-ben: Bulgáriában (53,3 százalék), Horvátországban (49,1 százalék), Máltán és Romániában (45,1 százalék). A legkevésbé Belgium (23,7 százalék), Franciaország és Olaszország (24,7 százalék) kormánya támaszkodott ezekre a típusú adókra.
A tőkét terhelő adók adták a legkisebb részét a kormányzatok adóbevételeinek 2012-ben minden tagállamban. A legnagyobb, ám így is csekély részarányt Luxemburgban (27,5 százalék), az Egyesült Királyságban (27,4 százalék), Máltán (26,6 százalék) és Cipruson (26,1 százalék) mérte az Eurostat, Észtországban és Szlovéniában volt ez az arány a legkisebb 7,1, illetve 9,8 százalékkal.
A munkát terhelő átlagos implicit (tényleges) adóteher az EU 28 tagállamában a 2011-es 35,8 százalékról 36,1 százalékra emelkedett 2012-ben. Ez az adóráta 2012-ben 23,3 (Málta) és 42,8 százalék (Belgium és Olaszország) között szóródott.
A fogyasztást terhelő adók esetében az implicit adóráta az EU 28 tagállamában 2011-ben és 2012-ben nem változott, mindkét évben 19,9 százalékon állt. A legalacsonyabb implicit adóterhet Spanyolországban (14 százalék), Görögországban (16,2 százalék) és Szlovákiában (16,7 százalék) mérte az Eurostat, míg a legmagasabbat Dániában (30,9 százalék), Horvátországban (29,1 százalék) és Luxembourgban (28,9 százalék).
Magyarországon is a fogyasztást terhelik
Magyarországot illetően még érdemes megjegyezni, hogy míg 2002 és 2012 között a teljes adóterhelésen belül 50,3-ról 46,4 százalékra csökkent a munkát terhelő adók aránya, addig a fogyasztási adók 37 százalékról 40-re nőttek. A tőkét terhelő adók pedig 12,6 százalékról 13,5 százalékra emelkedtek. A többi régiós országgal összahasonlítva az látszik, hogy az összadóterhelés mindegyik államban alacsonyabb, sok helyen akár 10 százalékos is a különbség. A magyar mutató leginkább a némettel van egy szinten.
A régiós országok közül az látszik, hogy Magyarország a térség délebbi országaival (Horvátország, Bulgária, Románia) mutat hasonlóságot a tekintetben, hogy magas a fogyasztási típusú adóterhelés aránya az összadóterhelésen belül, emellett pedig a tőkét terhelő adókból is hasonló arányú bevétele származik ezen országoknak.
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
Javult a vállalkozások alkupozíciója: az árak konszolidálódtak, a kockázati prémiumok csökkentek, van verseny. Érdemes élni a lehetőségekkel.
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
A családja körében hunyt el Ozzy Osbourne 76 évesen. Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.
Az amerikai elnöknek Jeffrey Epsteinnel kapcsolatban olyan összeesküvés-elmélet ellen kell védekeznie, amilyenekhez korábban ő szoktatta a most dühös táborát.