Index: Orbán a Financial Timest is félreértelmezte Tusnádfürdőn

Orbán Viktor tusnádfürdői beszédében nem csak Joseph S. Nye, a nagy elismertségnek örvendő elemző szavait értelmezte félre, az Index most megtalálta a Financial Timesban azt a cikket, amit a miniszterelnök idézett, de valószínűleg rosszul olvasta ki belőle annak mondandóját.

  • hvg.hu hvg.hu
Index: Orbán a Financial Timest is félreértelmezte Tusnádfürdőn

Eleve nagy port kavart Orbán Viktor tusnádfürdői beszéde, de most megint kiderült valami, amit a kormányfő – vagy annak beszédírói – félrenéztek. Nemrég Filippov Gábor, a Magyar Progresszív Intézet elemzője hívta fel a figyelmet, hogy Orbán alaposan félreértelmezte Joseph S. Nye, a nagy elismertségnek örvendő elemző szavait, amikor azt mondta: "egy nagy elismertségnek örvendő elemző szerint az amerikai puha hatalom ereje hanyatlik, mert a liberális értékek ma a korrupciót, a szexet és az erőszakot testesítik meg, és ezzel lejáratják Amerikát és az amerikai modernizációt". A magyar miniszterelnök ugyanis éppen azokat az érveket használta, amelyeket az amerikai elemző a liberalizmus ellen lázító radikális iszlamistáknak tulajdonít.

Most az Index járt utána annak a Financial Times-cikknek, melynek segítségével Orbán azt akarta szemléltetni, hogy mennyire alacsony európai összevetésben a magyar közvagyon mérete, és miért nem gond, ha a magyar állam most újabb és újabb vagyontárgyakat vesz magához.

MTI / Beliczay László

Orbán a beszédben azt állította, hogy a liberális demokrácia, a liberális magyar állam nem védte meg a közösségi vagyont. Ezt az állítását a Financial Timesban közölt listára alapozta, ami arról szól, hogy az európai uniós államokon belül melyik országban mekkora a közvagyon aránya, és ezen a listán Magyarország a legvégén található.

Az Index Havasi Bertalan sajtófőnök segítségével megtalálta a Financial Times tavaly novemberi írását, ami arról szól, hogy hogyan taszította Szlovéniát a csőd szélére az, hogy túl nagy volt az állami szektora.

A listán 13 európai ország és az Egyesült Államok szerepel, és az OECD két évvel ezelőtti adatai alapján összegzi az országok teljes – pénzügyi és nem pénzügyi – közvagyonát a GDP arányában. A lap szerint tény, hogy nem a lista legelején vagyunk, de Belgium, Olaszország, Lengyelország és még négy keleti tagállam mögöttünk van a teljes állami pénzügyi vagyon szempontjából.

OECD

A cikkben arról is írnak, hogy Szlovénia bukásában hatalmas szerepet játszott, hogy nehezen átlátható kapcsolatokon keresztül kapták az állami bankoktól a hiteleket egymást jól ismerő, politikai kapcsolatokkal bíró vállalati vezetők, a legnagyobb szlovén állami bank vállalati hiteleinél pedig 10 euróból nagyjából 4-ből lett rossz hitel. Arról is szó esik, hogy Szlovéniában az állami "haveri kapitalizmus" volt a probléma.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.

Meghalt Ozzy Osbourne

Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.

utazás

Európa 5 legszebb vasútvonala

Lélegzetelállító alpesi tájaktól a Harry Potterből ismerős viaduktig az öreg kontinens tele van szebbnél szebb vasútvonalakkal, melyeknek nagy részén ráadásul külön felár nélkül vonatozhatunk.