Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Oroszország csütörtökön importtilalmat rendelt el az ellene szankciókat alkalmazó országokból származó gyümölcsre, zöldségre, hús- és haltermékekre – jelentette be Dimitrij Medvegyev miniszterelnök a kormányülést követően. Az intézkedés az európai uniós tagországokra, így Magyarországra is vonatkozik. Több száz millió dolláros magyar export láthatja kárát az oroszok lépéseinek.
"Oroszország egyévi időtartamra teljes embargót vet ki a marhahús, a sertéshús, a gyümölcs- és zöldségtermékekre, baromfi, hal, sajt, tej, tejtermék behozatalára az Európai Unióból, az Egyesült Államokból, Ausztráliából, Kanadából és Norvégiából" – közölte Medvegyev.
Az Oroszország által bevezetett ellenintézkedések nem vonatkoznak a gyermekélelmiszerekre, sem olyan árucikkre, amelyet az orosz állampolgárok maguk vásárolnak a szankciók által érintett országokban – hangsúlyozta az orosz miniszterelnök.
Medvegyev hozzátette, "a korlátozások a mai naptól egy évig érvényesek, de ha partnereink konstruktív hozzáállást tanúsítanak együttműködésünkhöz, az Oroszországi Föderáció kormánya kész felülvizsgálni az intézkedések határidejét".
A sertés- és baromfihús esetében a nullához tart a magyar kivitel, miután az afrikai sertéspestis miatt év elején Oroszország uniós szállítási tilalmat rendelt el, majd állat-egészségügyi okok miatt a legnagyobb magyar húsipari cégek estek el az exportengedélytől – írja e heti számában a HVG. E szerint bár az élelmiszerek csak 8 százalékkal részesednek az áruforgalomból, a kormány éppen az agrárszektortól remélt nagy ugrást.
A Napi.hu csütörtökön eközben megírta, hogy a KSH adatai szerint Magyarország közvetlenül mintegy 190 millió dollár értékben szállított 2013-ban az orosz piacra, azaz ennyi volt a hús- és húskészítmények, tejtermék és tojás, valamint zöldségfélék és gyümölcsök exportja tavaly. A kivitel jelentősen nőtt a 2012-es 145,3 millió dollárhoz viszonyítva. A 2012-es orosz agrár- és élelmiszeripari kivitelünk (ez szélesebb kör, például benne van a gabona, gabonakészítmények, takarmány is, ezeket a szankciók nem érintik) 318,8 millió dollár volt, az akkori hazai GDP 0,2 százalékával volt egyenértékű, a most tilalom alá vont termékek értékével számolva bő 0,1 százalékról van szó. Ha a magyar cégek nem tudják ezeket a termékeket, árut máshol eladni, akkor ekkora kár érheti a magyar gazdaságot.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.