Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Jean Tirole francia közgazdász kapta idén a közgazdasági Nobel-díjat a piaci hatalomról és piaci szabályozásokról szóló elemzéseiért.
Az előzetes várakozásokkal ellentétben idén nem megosztva adták a közgazdasági Nobel-díjat, hanem egyvalakinek, a francia közgazdásznak, Jean Tirole-nak ítélték oda az elismerést a piaci erők elemzéséért.
"Nagyon meglepődtem, de természetesen nagyon örültem. Az irodámban dolgoztam éppen, amikor felhívtak az akadémiától. Először nem is hittem el" - mondta a 61 éves díjazott a France Info hírrádióban.
A Nobel-díj honlapján olvasható beszámoló szerint Tirole azt mondta: "először a feleségemnek és az anyámnak újságoltam el, aki 90 éves; elővigyázatosságból leültetettem. Nagyon megható volt az egész család számára". Jean Tirole a toulouse-i Ipargazdasági Intézet (IDEI) Jean-Jacques Laffont Alapítványának elnökeként, és a Toulouse-i Fejlett Tanulmányok Intézetének (IAST) alapító tagjaként a harmadik francia, aki Gérard Debreu (1983) és Maurice Allais (1988) után megkapta a közgazdasági Nobel-díjat.
Előző évben három amerikai közgazdásznak, Eugene Famának, Lars Peter Hansennek és Robert Shillernek ítélték oda a 2013. évi közgazdasági Nobel-emlékdíjat. A díjat azokért az empirikus kutatásokért kapták, amelyekkel egymástól függetlenül azt vizsgálták, hogyan lehet több évre előrejelezni a részvény- és kötvénypiaci árak változását.
Eugene Fama az 1960-as évek elején bemutatta, hogy rövid távon szinte lehetetlen megjósolni a részvényárfolyamok alakulását. Lars Peter Hansen kidolgozott egy olyan statisztikai módszert, amellyel tesztelni lehet az eszközárak változásáról szóló elméleteket. Robert Shiller pedig közreműködött a gazdasági szereplők által szorosan figyelt amerikai lakásárak mérőszámának kidolgozásában.
A közgazdasági Nobel-díjat 1968-ban, fennállásának 300. évfordulója alkalmából alapította a svéd központi bank, elnevezése hivatalosan: a Svéd Királyi Bank Alfred Nobel Közgazdaságtudományi Emlékdíja.
A díj 8 millió svéd koronával jár és december 10-én adják majd át a 61 éves közgazdásznak.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.