szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Legfeljebb két évig tart majd a mostani válság, de már hamarabb is javulhat a helyzet - mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök szokásos év végi évértékelő sajtótájékoztatóján, ahol a fő téma a rubel zuhanása volt, amit az elnök szerint külső hatások okoztak, de nem jelent válságot. Putyin Oroszországot egy medvéhez hasonlította, amit a Nyugat ki akar tömni.

Oroszország gazdasági növekedést ért el és csökkentette a munkanélküliséget, fejlődik a mezőgazdaság, rekordmennyiségű gabonát takarítottak be, az orosz szövetségi államháztartás pedig pozitívban fog zárni. Nőttek a bérek, javultak a demográfiai adatok, házat kaptak a katonák, teljesítették a tervet - foglalta össze az év sikereit Vlagyimir Putyin orosz elnök szokásos év végi sajtótájékoztatóján.

Az elnök ezután rátért a rubel zuhanására, amiről azt mondta, "természetesen külső hatások idézték elő ezt a mostani helyzetet", elsősorban az olajár csökkenése. Putyin azt mondta, ez valószínűleg folytatódni fog, de az orosz kormány ugyanazokat az intézkedéseket fogja alkalmazni, mint 2008-ban, de a kormány a rászorulókra is koncentrál majd - a nyugdíjasokra, a bérből élőkre.

AFP / Alexander Nemenov

Putyin hozzátette, a globális gazdaság növekedni fog, és az orosz gazdaság is, mint mondta, szerinte legrosszabb esetben is két év alatt kijutnak a mostani helyzetből. A nemzeti bank tartalékait nem fogják elverni, sőt, a tartalékot növelték is az idén.

Két év múlva jön a kilábalás

Kérdésre válaszolva az elnök elmondta, maximum két évig tart majd a mostani helyzet, ha a világgazdasági helyzet sem javul, de ő optimista, és szerinte már előbb javulni fog a helyzet. Mint mondta, az orosz nemzeti bank és a kormány szerinte jól cselekszik, a rubel stabilitásához emelik a kamatot, bár hamarabb is cselekedhettek volna. Hozzátette, ahhoz, hogy javuljon a helyzet, csökkenteni kell Oroszország függőségét az olajtól és emelni a rubel likviditását.

Putyin azt mondta, a rubel zuhanását nem nevezné "válságnak", de nem akarja a nemzeti bank tartalékait a rubel megvédésére pazarolni. Hozzátette, az orosz bürokrácia szinte semmi ahhoz képest, ami az Európai Unióban van, ezért ez nem jelent problémát, de a jelen helyzetet felhasználhatják a gazdaság változatosabbá tételére.

Egy kérdésre válaszolva spekulánsoknak aktív része volt a rubel elértéktelenítésében, de ezek a spekulánsok lehetnek külföldiek, vagy hazaiak is. Mint mondta, nem akarják bevezetni a tőke ellenőrzését, mert az mesterséges beavatkozás lenne.

A gázvezetékekkel kapcsolatban Puytin azt mondta, Európában nincsenek olyan gázlelőhelyek, amelyek olcsóbbak lennének annál, mint amit Oroszország biztosítani tud. Hozzátette, segíteni akarja Törökországot a gázvezetékkel.

"Virtuális berlini falakat" épít a Nyugat

Putyin kijelentette, szerinte továbbra is létezik egy "virtuális berlini fal" a valódi fal leomlása után 25 évvel, amit szerinte a nyugati partnerek építenek most is a NATO bővítésével. Mint mondta, ő azt szeretné, ha Európa és a Nyugat megértené, hogy Oroszország le akarja építeni ezeket a falakat, és szabad kereskedelmet szeretne.

Egy ukrán újságíró kérdésére azt mondta, minden orosz katona, aki ott szolgálatot teljesít, önszántából ment oda, nem zsoldosok harcolnak. Közölte, Kelet-Ukrajnában egy "megtorló akció" folyik, amit az ukrán kormány szervez. Putyin azt mondta, a fő probléma szerinte az, hogy a puccs, a hatalomátvétel után az új ukrán hatalom nem egy politikai párbeszédet kezdeményezett, hanem rendőröket küldött, amikor ez nem működött, akkor a hadsereget, amikor ez sem működött, akkor a gazdasági blokád eszközével éltek.

Putyin Oroszországot egy medvéhez hasonlította, amiről azt mondta, a Nyugat azt akarja, hogy csak üldögéljen, de láncra akarják verni, levágni a fogait, majd kitömni. "A medvénknek nyugodtan kellene ülnie. Nem kergetni a malacokat a tajgán, hanem bogyókat enni" - mondta Putyin, aki hozzátette, hogy ha ez történne, a Nyugat megláncolná a medvét és lefűrészelnék a fogait. "Azt akarjuk, hogy a medvénk egy kitömött állat legyen?" - tette fel a kérdést.

AFP / Alexander Nemenov

Putyin hozzátette, az ukrán csapatokat nem vonták vissza a minszki egyezség értelmében. Mint mondta, a túszokat és a foglyokat azonnal ki kellene cserélni, hogy mindenki hazatérhessen az ünnepekre. Kijelentette, hogy bár ő elhiszi, hogy Petro Porosenko ukrán elnök békét akar, de nem ő az egyedüli Kijevben, mások pedig a végsőkig akarnak harcolni.

A Krím annektálása és a szocsi olimpia bojkottja közötti kapcsolatról Putyin azt mondta, példa nélküli, egyértelműen koordinált próbálkozások történtek az olimpia lejáratására. Hangsúlyozta, Oroszország meg fogja védeni területi integritását és az olimpia sikereit firtató kérdésre közölte, amit el akartak érni, azt sikerült, nyertek az olimpián, aminek az igazi hősei a sportolók voltak. Hozzátette, az olimpia segített Oroszországnak a sportok propagálásában: "Szükség van arra,hogy az emberek ne arra költsenek pénzt, hogy vodkát igyanak a barátaikkal, hanem sportoljanak".

A BBC új hidegháborúval kapcsolatos kérdésére Putyin elismerte, hogy Oroszország valóban hozzájárult a feszültség erősödéséhez, de hozzátette, hogy minden, amit tettek, az csak a saját érdekeik védelme volt egy keményebb módon, Oroszország nem volt agresszív. Felidézte, a kilencvenes években Oroszország leállította a bombázókat, de az Egyesült Államok nem, az orosz határok közelébe pedig támaszpontokat, rakétákat telepítenek. "Akkor most ki provokál, mi?" - tette fel a kérdést, hozzátéve, hogy a Pentagon költségvetése tízszer akkora, mint az orosz védelmi kiadások összessége.

Putyin közölte, hisz abban, hogy Oroszországnak van igaza Ukrajnával kapcsolatban, és a nyugati partnerek tévednek, az Oroszország elleni szankciók pedig illegitimek és törvénytelenek. "Együtt fogunk dolgozni, ha a partnereink hajlandóak velünk kooperálni" - mondta, bár azt a kérdést nem válaszolta meg, hogy akar-e új hidegháborút.

Putyin azt is mondta, hogy Oroszország a "jelenlegi körülmények" között nem fogja megvalósítani a Dél Áramlat gázvezeték tervét. Az orosz elnök megismételte, hogy országa kész kiépíteni egy újabb gázvezetékrendszert a Kék Áramlat kiegészítéseként, hogy ki tudja elégíteni a török gazdaság növekvő energiaszükségleteit. Putyin hozzátette, hogy amennyiben célszerűnek bizonyul, kész kiépíteni Törökország területén, a görög határ közelében egy gázelosztó-központot is a dél-európai fogyasztók igényeinek kielégítésére, de jelentős mértékben az európai partnerországoktól függ az, hogy ez a beruházás létrejön-e.

Kínával és Törökországgal kapcsolatban Putyin egyaránt úgy nyilatkozott, hogy jó a kapcsolatuk.

Vékony a határ az ellenzék és az árulás között

Az orosz belpolitikával kapcsolatban az egyik újságíró azt kérdezte, hogy hol a határ az ellenzék és az elnök által alkalmazott "ötödik hadoszlop" között, ami alatt Putyin az árulókat érti. Az elnök elismerte, hogy vékony a határ, "nehéz megmondani, hogy hol végződik az ellenzék és hol kezdődik az ötödik hadoszlop", de ő a társadalmat összehozni akarja és nem széthúzást kelteni.

A korábbi ellenzékiről, Mihail Hodorkovszkijról Puytin azt mondta, kegyelmet kért és be is nyújtott erről egy dokumentumot. Mint mondta, az egykori oligarcha édesanyja nagyon beteg, ezért kiengedték a börtönből, és továbbra is úgy gondolja, hogy ez helyes döntés volt. Mikor egy újságíró azt mondta, Hodrkovszkij azt mondta, szeretne elnök lenni, Putyin visszakérdezett: "Hol? Melyik országban?" Majd hozzátette, ha Hodorkovszkij megüti a mércét, akkor tőle indulhat az elnökválasztáson.

A csecsenföldi helyzettel és Ramzan Kadirov csecsen elnök azon kijelentésével kapcsolatban, hogy a lázadók házait le kell rombolni, ami végül a házak lerombolásához vezetett, Putyin közölte, a hatóságok szabályszerűen nyomoznak az ügyekben, Kadirovról pedig azt mondta, érzelemből beszélt, de mindenkinek az orosz törvények szerint kell viselkednie, és senki nem mondhat ilyeneket - maga a csecsen vezető sem. A csecsen lázadók emberi jogaival kapcsolatban Putyin azzal példálózott, hogy Izraelben lerombolják a terroristák házait, Amerika pedig megkínozta a foglyait.

A Reuters azon felvetésére, hogy mégsem külső hatások okozták a válságot, hanem Putyin környezete is az elnököt hibáztatja érte, Putyin ironizálva azzal válaszolt: "add meg a nevüket!" Közölte, a kormány élvezi az emberek támogatását és mindenki nyugodjon meg, nincs esély "palotaforradalomra", mert "nincsenek palotáik". Hozzátette: vannak elit borok, elit helyek, de nincsenek elit emberek, az elit Oroszországban az egyszerű emberek, akik az ország terhét cipelik a vállukon.

Putyint egy orosz újságíró a szerelmi életéről is megkérdezte, mire az elnök azt mondta: sok ember van, aki szeret, és minden rendben van, nem kell aggódni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!