szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója szerint Magyarország pénzügyileg stabil, a költségvetési hiányt ma már nagyobbrészt a lakosság finanszírozza, az alacsony forintkamatok pedig az állam kiadásait akár százmilliárd forinttal is csökkenthetik – Barcza György erről egykori lapjának, a Napi Gazdaságnak adott interjúban beszélt.

Az alacsonyabb kamatszintről azt mondta: míg 2011-12-ben 1300 milliárd forint volt a költségvetés kamatkiadása, az idei költségvetésben már csak 1150 milliárd forint szerepel. Ha kevesebb pénzt kell a kamatokra fordítani, nő a költségvetési politika mozgástere, a felszabaduló összeget más célokra, vagy adócsökkentésre lehet fordítani – magyarázta.

Szerinte további csökkenés is lehet, mert a forintkamatok tavalyi alacsony szintje 2015-ben, 2016-ban, de még 2017-ben is csökkentheti a kamatkiadásokat.

Az államadósságról azt mondta: 2010-ben 81 százalék volt a GDP-arányos adósságráta, de ha belevesszük az eladósodott állami vállalatokat, mint a MÁV és a BKV, akkor ez 83-84 százalékról indult. Tavaly, tavalyelőtt tartottunk 77,3 százaléknál, a tavaly év végi 314,89 forintos euró árfolyam mellett, ha az aktuális 306 forinttal számolunk, akkor 76 százalék körül van az adósságráta – mondta.

Barcza György szerint 75 százalék közelében lehetünk az év végén, ha a forintárfolyamban nincs jelentősebb romlás, és ennek a politikai ciklusnak a végére elérhető lenne a 70 százalék körüli adósságráta.

Az államadósság-kezeléssel összefüggésben azt emelte ki, hogy jövőre kell nagyobb tételben törleszteni, 5,5 milliárd eurós devizaállomány jár le, közte a 2008-as EU–IMF-megállapodás keretében felvett hitel utolsó részlete is.

Arra, hogy a nemzetközi hitelminősítők még mindig a spekulatív kategóriában tartják az országot, azt mondta: szerinte a valódi ok nem a gazdasági folyamatokban keresendő, hanem a bankadóban és a pénzügyi szektort terhelő adókban. Úgy vélte, ebben most a kormány előrelépett, és az sincs kizárva, hogy tavasszal az Országgyűlés elfogad egy újfajta szabályozást. "Ha ez bekövetkezik, úgy gondolom, hogy mondjuk a Moody's július 10-i ülésével bezárólag jó esély van legalább egy felminősítésre. Ha csak az őszi adótörvényekben lesz bankadó-módosítás, akkor a hitelminősítők is kivárhatnak" – fogalmazott.

Barcza György korábban a mostani interjút közlő Napi Gazdaság főszerkesztője volt. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter február elsejével nevezte ki az Államadósság Kezelő Központ élére, ahol Töröcskei Istvánt váltotta. Barcza korábban tagja volt annak a 11 fős közgazdászcsoportnak, amellyel Orbán Viktor 2011-ben válságmegbeszéléseket folytatott, de dolgozott a Századvég vezető elemzőjeként is. A Századvég előtt a K&H vezető elemzője volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!