szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Aradszki András kormánybiztos érvelése szerint a címben szereplő kérdés valójában állítás. És ezügyben az se számít, hogy Schiffer András az egész kormányzati ténykedést nemcsak hogy minősített hazaárulásnak nevezte, de arra is utalt, hogy a mostani módosító igazából azt jelenti, hogy "lopni akarnak". Ülésezett és szavazott Paks II. ügyében a törvényalkotási bizottság.

A parlament honlapján megjelent törvénymódosító csomagról (is) tarott péntek reggel szavazást az Országgyűlés Törvényalkotási bizottsága. A csütörtök este 8 órakor szétküldött kormányzati módosító dokumentum több ponton is módosította a Paks II. projekt eddig ismert, sokat kritizált szabályait - hogy arról a bizottság pénteken reggel 9 órától szavazzon.

A parlament honlapján élőben közvetített ülésről a 444.hu real timeban is tudósított. Ez alapján bárki által visszaolvashatóvá vált az ülésen elhangzó érvek-ellenérvek abszurditásai.

Az ülés azzal kezdődött, hogy Tuzson Bence (Fidesz-frakció, szóvivő) Paks II. kapcsán a magyarorsázgi energiabiztonságról tarott kiselőadást. A törványmódosító csomagban lévő állításra, mely zerint az eddig tervezett 15 év helyett 30 év titkosítás vonatkozna, és így semmiféle infomrációt nem lehetne a projekt előkészítésével és építésével kapcsolatosan hivatsalosan sem kikérni, Schiffer András (LMP) minősített esetű hazaárulást emlegetett. Hozzátéve: ”Üzleti érdekre hivatkozni, amikor közpénzről van szó" azt jelenti, hogy "lopni akarnak". Az lmp-s politikus szerint ezért nemhogy a 30 évre szóló titkosításra nincs joga a kormáynnak, de Magyarország számos raitifkált, nemzetközi egyezménye szerint sem lehet titkosítani ezeket a szerződéseket. 

Így építenek az oroszok atomerőművet - Paks II-ről viszont 30 évig semmit sem tudhatunk meg?
Paksi Paktum

Aradszki András (kormánybiztos) erre is válaszolva azzal állt elő, hogy csak azok az adatok lesznek 30 évre titkosítva, amelyek üzleti és a műszaki adatok vonatkozásában nyilvánossága kerülve nemzetbiztonsági érdeket sértenének. Erre reagálva Tóth Bence (MSZP) viszot azt kérdezte meg, hogy „Azt indokolja meg, hogy az üzleti adatoknak mi köze van a terrorizmuhoz? Az, hogy egy alvállalkozó mennyiért vállal el egy feladatot, azoknak mi köze van a nemzetbiztonsághoz?”

A konkrét válasz elmaradt, így ezt követően csak az derült ki, hogy a  Jobbik a kellőképpen megindoklot titkolózást nen, de az általános titkosítást ellenzi. Szilágyi György (Jobbik) szerint az nincs rendjén, hogy „még az ügyvédi díj is titkos lesz, amit ezeknek a szerződéseknek a megkötésénél ki fognak fizetni!”

A kormánypárti és ellenzéki bizottsági tagok a témában végig más-más dimenzióban beszéltek, a szavazás előtti utolsó körben Aradszki kormánybiztos például egyenesen azzal érvelt, hogy épp a szigorúbb  titkosításoktól lesz transzparens a beruházás. E logikának megfelelően az ellenzéki módosító javaslatokat (melyek a titkosítás feloldását szorgalmazták), a kormánypárti többségű bizottságban leszavazták. A kormánypárti módosítót viszont támogatták.A Paks II. projekt ára jelen állapotok szerint mintegy 12 milliárd euró lesz (ebből 10 milliárdot orosz hitel formájában kap a magyar állam). Ez a jelenlegi árfolyamon több mint 3700.000.000.000 (azaz: három egész héttized milliárd) forintot jelent..

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!