szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyre-másra veszik fel a kesztyűt a vasárnapi boltstoppal szívatott hipermarket- és egyéb hálózatok, sorban dolgozzák ki és jelentik be a kieső bevételek pótlását szolgáló lépéseiket. Ezek közül a legális nyitvatartási idő meghosszabbítása a legnépszerűbb, élelmiszerlánc, barkácsáruház és lakberendezési hálózat, de plázák is élnek vele. No pasaran.


Jól láthatóan magukhoz tértek a vasárnapi nyitási tilalom okozta első sokkból a kormányzat által csuklóztatott kereskedelmi vállalkozások és egyre-másra jönnek elő az intézkedés kicselezését szolgáló ötleteikkel. Legtöbben a leginkább kézenfekvő analóg megoldással élnek, azaz azokon a napokon, amelyeken nem tilos kinyitniuk, meghosszabbítják a nyitvatartási időt. Jellemzően a vasárnapi stop másnapjától nyújtják meg a kereskedési időt, de van olyan lánc, amely már március 1-től így üzemel.

Elsőként az IKEA jelentette be, hogy március 16-tól egy órával tovább, hétfőtől szombatig reggel 9-től este 10-ig tart nyitva, hogy mérsékelje a vasárnapi pihenőnap bevezetése miatti forgalomkiesését. A bútoráruházlánc – amely tavaly augusztus végéig tartó pénzügyi évben 1,6 milliárd forintos adózott eredményt ért el a megelőző évi 21 millió után – már január végén jelezte, hogy meghosszabbítják a nyitva tartásukat a vasárnapi zárvatartási kötelezettség hatálybalépésével egy időben.

A vasárnapi boltzár egyik igazi vesztese

Boltok bezárására és elbocsátásokra kényszerülhet a Manna-Roni cégcsoport, illetve majdnem félmilliárdos bevételkiesést jelenthet a március 15-én életbe lépő törvény. A cégcsoport jelenleg összesen 25 üzlettel rendelkezik Budapest belvárosában, de ezekből a március 15-én életbe lépő törvény alapján mindössze 9 tarthat nyitva vasárnap is. A két legnagyobb nonstop nyitva tartó élelmiszerbolt-hálózat összesen 300 főt foglalkoztat. A cégcsoportnál úgy számolnak, a nyitva tartás korlátozása miatt az alkalmazottak 25 százalékát lesznek kénytelenek elbocsátani – ez 75 embert érinthet. Pénzügyileg is érzékenyen érinti a zárva tartás a Mannát és a Ronit: a napi 37 ezer fős forgalomból 9 ezer az éjszakai időszakra esik, ez azt jelenti, hogy a vasárnapi és az éjszakai zárva tartás a cégcsoport számításai szerint 20 százalékos bevételkieséssel jár éves szinten – ez több mint 200-200 milliós mínuszt jelent.

A svédeket aztán az elmúlt napokban a Lidl, a Praktiker és a Mammut bevásárlóközpont is követte. A német diszkontlánc már március elsejétől kiterjesztett üzemmódban működik, legtöbb boltjuk 7 és 21 óra között lesz nyitva, de összesen 40 budapesti és vidéki egységben 22 óráig lehet majd vásárolni, sőt, akad néhány olyan üzlet is, amely már 6:30-kor kinyit. A Lidl-üzletek egy része jelenleg már 20 órakor bezár, sok üzlet pedig ma is 7-21 óra között tart nyitva.

Tesztidőszakot indít a Praktiker

Hasonlóan válaszolt a szigorításra a Praktiker és a Baumax helyére lépő Möbelix lánc is. A kék-sárga barkácsáruházak március közepétől módosítják nyitvatartási rendjüket, a 19 hazai áruház hétfőtől szombatig reggel fél 8-tól este fél 9-ig lesz nyitva március 15-e után. A cég azt is közölte, hogy a változások miatt nem fog embereket elbocsátani. Az áruházak korábban hétfőtől péntekig 8-20 óra között, szombaton 9-20 óra között, míg vasárnap 9-18 óra között voltak nyitva, ezt a nyitvatartási rendet még 2012-ben vezették be, kifejezetten a magyar vásárlói szokásokra alapozva. A vállalat forgalma évek óta jól alakult vasárnaponként, annak ellenére, hogy rövidebb ideig voltak nyitva az üzletek. A cég közleménye szerint a családok a hét utolsó napján választották ki a megvásárolni kívánt termékeket, aminek jelentős részét a hétfői nap folyamán szállították el.

A vasárnapi zárva tartás bevezetésétől a Praktiker a "vasárnapi forgalom" hosszabb távon történő, hétköznapi eloszlására számít, de a tapasztalat az, ha egy napig valamilyen oknál fogva zárva van a barkácsáruház, az előtte és utána következő napok forgalma megnő. A vasárnapi "nézelődős" vásárlás várhatóan szombatra csúszik, tehát a péntek, a szombat és a hétfő erősebb lehet a többi napnál az év második felére. A Praktiker folyamatosan figyelemmel kíséri a vásárlói szokások változását, teszteli a március 15-e utáni időszakot, és ha szükségesnek látja, módosítja a nyitva tartását. A Praktiker arra is számít, hogy webshopját még többen fogják használni a jövőben, bár a házhoz szállítás csak hétfőtől szombatig lesz igénybe vehető. A cég azt ígéri, még az idén új megjelenéssel, illetve mobileszközökre optimalizált megoldásokkal tervezi online áruháza modernizálását.

AFP / Thord Nilsson

A Möbelix március 15. után ugyancsak hosszabb nyitva tartással reagál a vasárnapi boltzárra, mindennap egy órával meghosszabbítják a nyitva tartást. Így a heti teljes óraszámot nézve csak három órát veszítenek. Elbocsátásokat egyelőre nem terveznek, bár nem hiszik, hogy a vasárnapi forgalom teljes egészében eloszlik majd a többi napon. A nagy bútor-, barkács- és lakberendezési áruházakba sok vásárló messziről, akár több száz kilométerről érkezik, az erősen kérdéses, hogy ők hétköznap is tudják-e majd vállalni az utazást – mondta az Origónak Simonyi András, a lánc ügyvezetője. A Möbelix és a többi nagy bútoráruház heti forgalmának jellemzően 22-23 százaléka esik jelenleg vasárnapra.

A plázák is a hosszabbítással próbálnak védekezni

Nemcsak az áruházláncok, hanem például a Mammut bevásárlóközpont is él a hosszabbítás eszközével: a plázában március 15-től a boltok naponta 12-13 órát lesznek nyitva, az eladók robotolhatnak. A hét első három napján ráadásul egy órával korábban, reggel kilenckor nyit a ház, szombaton pedig fél órát ráhúzva fél tízkor zár.

Négy vidéki pláza is arról döntött, hogy annak ellenére is kinyit vasárnap március 15. után is, hogy a bennük működő nagy hiper-, vagy szuperláncok zárva maradnak. Veszprémben, Sopronban, Pécsen és Szombathelyen a vasárnapi nyitva tartással a multiplex mozik, a vendéglátó egységek és a nyitva lévő üzletek és szolgáltatók zavartalan üzemelését biztosítják majd. A bevásárlóközpontokban található üzletek, és szolgáltatók a törvényi előírások alapján, a saját döntésüknek és felelősségüknek megfelelően fognak nyitva tartani vasárnaponként.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!