Majdnem szabályozott pénzügyek helyett biztos pillérek
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Az OTP elnök-vezérigazgatója szerint "hagyományosan rossz a kapcsolata" a Miniszterelnökséget vezető miniszterrel, de azért az meglepi, hogy Lázár nyíltan bírálja Orbán döntését, amelyet Csányi Sándor kitüntetéséről hozott. Az OTP-vezér arról is beszélt, hogy a brókerbotrányok nem a mai időkből erednek, hanem több évvel ezelőttre vezethetők vissza.
Mivel a tisztességesen működő befektetési szolgáltatók semmilyen módon nem tudják befolyásolni a többi ilyen szolgáltató működését, "mindenképpen indokolatlan", hogy a szektor többi szereplője fizesse meg a hiányt – mondta Csányi Sándor az OTP Bank elnök-vezérigazgatója szerdán az RTL II Magyarul Balóval című műsorában.
Csányi Sándor arra a felvetésre beszélt erről, hogy az OTP-t is hátrányosan érintheti, ha a Befektető-védelmi Alap (Beva) úgy dönt, hogy a Beva-tagoknak kell kifizetniük a kötvényeket. Elmondta: ennek van egy jogi vetülete, vagyis hogy azok a kötvények, amelyeket nem szabályosan bocsátottak ki, azok kötvények-e, és vonatkozik-e rájuk a Beva biztosítása.
Az OTP álláspontja, hogy a szabályosan kibocsátott kötvények nem biztosítottak, hiszen a kibocsátók kockázatára nem terjed ki a Beva-biztosítás. "Ahol nem lehet tisztán látni", az az, hogy a Quaestor esetében sokkal több kötvényt adtak el az ügyfeleknek, mint amit legálisan ki tudtak volna bocsátani, és ezek egy – egyelőre nem tudni, mekkora – részére nincs fedezet. "Amit végül ki kell fizetni, annak 40 százalékát sajnos az OTP-nek kell állnia" – mondta Csányi Sándor.
Úgy vélekedett: mindenképpen indokolatlan, hogy a szektor több szereplője fizesse meg a hiányt, mert a befektetési szolgáltatók tevékenysége központilag szabályozott és ellenőrzött, "fizetjük a felügyeleti díjat, a biztosítási díjat a Befektető-védelmi Alapnak", de semmilyen módon nem tudják befolyásolni a többi befektetési szolgáltató működését.
Meglepődött, hogy Lázár Orbánt bírálja
Csányi arról is beszélt, hogy "hagyományosan rossz a kapcsolata" Lázár Jánossal, de meglepi, hogy a Miniszterelnökséget vezető miniszter nyíltan bírálta Orbán Viktor miniszterelnököt. Lázár ugyanis az Indexnek nemrég azt mondta: nem ért egyet azzal, hogy az OTP-vezér március 15-én megkapta a legmagasabb állami kitüntetést.
Csányi úgy fogalmazott Lázárról: "most már nyíltan is bírálja Orbán Viktor döntéseit, merthogy ezt a döntést nem ő hozta, hanem a miniszterelnök". Lázár és Csányi konflktusának nem ez az első epizódja, a miniszter korábban közvetve leuzsorásozta a bankvezért.
"Az OTP-nek nincs titkolnivalója"
Az OTP elnök-vezérigazgatója elmondta: a magyar pénzügyi rendszer 2008 óta több válságon is keresztülment, a brókerbotrányok sem a mai időkből erednek, hanem több évvel ezelőttre vezethetők vissza. "A hólabda elgurult valamikor, keletkezett egy hiány, amit abban a percben nem kezeltek (...), és később a hólabda-effektus kapcsán egy nagy hiány keletkezett, ami mára pukkant ki, most került felszínre" – fogalmazott.
Csányi Sándor beszélt arról is, hogy az OTP-t – amiatt, hogy rendszerszintű kockázatot hordozó, vagyis olyan bank, amelynek esetleges nem megfelelő működése, vagy összeomlása egy egész országra veszélyt jelent – a jogszabályoknak megfelelően szinte mindennap ellenőrzi a felügyelet, minden riportot, előterjesztést be kell küldeniük, és heti helyszíni ellenőrzések is vannak. "Ez rendben van, mert akinek nincs titkolnivalója, az nyugodtan néz az ellenőrzések elé" – emelte ki.
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Már párszáz milliós hitelnagyság esetén is – akár több tízmillió forinttal – többe kerülhet cégünknek, ha csupán a kamatszint alapján döntünk.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
A rendszerváltás idejének hangulatát lehetett érezni abban a tömegben, ahol a legtöbben legfeljebb gyerekek voltak akkoriban.
A tömeg emberekből áll – őket mutatjuk meg külön-külön és együtt a HVG fotósainak szemével.
A Tisza Párt és a fővárosi csőd sem maradt ki.
Hatalmas. Ez minden idők legnagyobb Pride felvonulása. Ha nem hiszi, nézze meg a videókat.
Beszédek a 30. Budapest Pride-on.
A Tisza elnöke szerint látszatpolitizálás folyik trükkök százaival és hazugságokkal.
Freddie Mercury kezében sem állt ilyen hetykén a vasaló.
Szerinte a kérdés csak az, ki akarja-e tenni annak a gyerekeit, amit az elmúlt tíz évben ő is átélt.
„Jó hazafi harcoshoz” méltón tette közzé, hogy 100 százalékos magyar érettségit tett.
Közéjük Charles Leclerc fért be.