szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szeretne Bill Gatesszel üzletről beszélgetni, vagy egy kicsit Roger Watersszel koktélozni? Léteznek olyan zártkörű klubok, ahova ők is kifejezetten azért mennek, hogy üzleti kapcsolatokat építsenek, ám földi halandóknak meglehetősen nehéz oda bejutni. Most bemutatunk tíz ilyen helyet.

Uraim, a zakójukat legyenek szívesek végig magukon hagyni (a nyakkendőjüket levehetik). A mobil eszközeiket, a laptopot, vagy a fényképezőgépet, kérjük, bízzák a ruhatáros személyzet gondjaira. Gondoskodjanak róla, hogy a vendégeik (vagy a kutyájuk, ha elkíséri önöket) megfelelően viselkedjenek – ez az önök felelőssége marad. Dohányozni csak a teraszon megengedett, italt fogyasztani pedig a táncparketten tilos.

Ezzel a pár sorral ad ízelítőt 42 oldalas szabályzatából a londoni Annabel’s klub, amely a Hyde parktól néhány saroknyira, az elegáns Mayfair városrészben várja a szórakozni vágyókat. Illetve közülük csak azokat, akiket megfelelőnek tart a belépésre. A klubtagsághoz nem elég lepengetni az 1000 fontos (durván 410 ezer forintos) egyszeri, és az 1250 fontos (félmillió forintos) éves díjat, hanem még két tag írásos ajánlását is be kell szerezni, és csak azok pozitív bírálata esetén nyílnak meg a kapuk.

A laza fiatalok szórakoznak

A Business Insider összeállította a világ tíz legexkluzívabb, ehhez hasonló klubját. Beszámolója szerint az Annabel’s azzal emelkedik ki az illusztris mezőnyből, hogy a vendégkör átlagéletkora itt nem csúszik 60 év fölé. Máshol ugyanis ez könnyen előfordulhat, hiszen mire valaki az üzleti karrierje során eljut arra a szintre, hogy egyáltalán elgondolkodhat a belépésen, már közeledik a nyugdíjas korhoz.

Annabel's

Egy belső forrás azonban a lapnak megerősítette, hogy a „fiatalság” az Annabel’s-ben sem lehet laza: ha a felsőjét valaki leveszi tánc közben, már repül is kifelé.

Ehhez képest egészen lezsernek tűnnek azok a képek, amelyek a Kee Club honlapján találhatóak, pedig állítólag itt köttetnek Délkelet-Ázsia legfontosabb üzletei vagy üzleti barátságai. A klub két helyszínen működik, Hongkongban és Sanghajban, és elsősorban a zártkörű kulturális eseményeiről híres. Ha Mick Jaggert szeretné élőben közelről hallgatni, majd beszélgetni vele, akkor ide vásároljon tagságit, feltéve, hogy van olyan ismerőse, aki be tudja ajánlani.

Tegyen le 300 ezer dollárt, akkor esetleg szóba állunk önnel

A pletykák szerint Bill Gates is jár klubba, méghozzá az elsősorban síelésre és golfozásra szakosodott Yellowstone-ba, amely az aktív kikapcsolódásra vágyó szupergazdagok és szuperbefolyásos üzletemberek találkahelye. Mielőtt azon gondolkozna, hogy ide tagságit szerez, nézzen alaposan a pénztárcájába, és ha ott talál 300 ezer dollárt (úgy 82 millió forintot), amit letétbe tud helyezni, akkor már csak az ajánlásokat kell összeszednie valahonnan.

Az Egyesült Arab Emirátusok (és a világ) egyik legexkluzívabb üzleti klubja, a Capital már nem is közli, hogy mennyibe kerül az éves tagsági díj. Ez valószínűleg felesleges is, aki ide bejut, az az árcédulák nézegetéséről vélhetően már rég leszokott. A Capital Dubajban található, és annyit tudni róla, hogy nyugodt atmoszférájú klub, amelynek teraszáról – stílusosan – pazar kilátás nyílik az égre törő Burdzs Kalifára, a világ jelenlegi legmagasabb felhőkarcolójára. Mindenesetre, aki ide be tud lépni, az rögtön 250 másik zártkörű intézmény tagságát is automatikusan megszerzi, a Capital tagkártyája elég sok ajtót meg tud nyitni az üzleti világban.

Capital Club Dubai

A Bohemian Clubot 1872-ben alapították San Franciscóban, elsősorban művészlelkek zártkörű találkozóhelyként, mára azonban az egyik legbefolyásosabb amerikai üzleti találkozóhellyé vált. Ha egy jövőbeni amerikai elnökkel szeretne idejekorán barátságot kötni, akkor ide iratkozzon be, itt ugyanis állítólag több olyan tag is megfordult, aki később beköltözhetett a Fehér Házba.

A klub, ahova nem elég milliomosnak lenni

A magyarok számára (hírből) talán legismertebb klub a YCM, vagyis a monacói jachtklub. Ide aztán nem elég befolyásosnak lenni, megszerezni a két ajánlást, a klub bizottságának jóváhagyását, és kifizetni a belépődíjakat, hanem még alaposan konyítani is kell a hajózáshoz. De ha mindez megvan, és nem beszél franciául, akkor sürgősen kezdjen leckéket venni, máskülönben előbb-utóbb ki fogják nézni, vagy nem fog érteni semmit a csevejből. A YCM-et 1953-ban alapította Rainier monacói herceg, és rögtön mélyen be is ágyazta a hagyományokba. A klub elkötelezett „bizonyos erkölcsi normák iránt, a tengeren és a szárazföldön egyaránt, és istápolja a környezetvédelmet, illetve a tengerészetikettet is” – a leendő tagok nyilván tudják, mit jelent ez.

Yacht-club Monaco

A legkeményebb dió állítólag a párizsi Silencio tagsági kártyáját megszerezni, mert ehhez nem elég a pénz és a befolyás. A hely a kreatív iparágak üzletembereinek és főleg művészeinek exkluzív találkozóhelye, és egyébként David Lynch filmrendező a „szellemi atyja”. Az egykori exkluzív szalonok mai folytatója ez a klub, ahova természetesen kell két tag ajánlólevele, de ez még korántsem biztosítja automatikusan a bejutást. A Silencio a művészi teljesítményt is megköveteli a tagjaitól.

silencio-club.com

Ha a Pink Floyd gitárosával, Roger Watersszel szeretne együtt koktélozni, akkor a Core klubot célozza meg New Yorkban. Hogy pontosan hogyan, arra nem tudunk tanácsot adni, mivel ez már annyira exkluzív társaság, hogy még a jelentkezés menetrendje és díja sem nyilvános. Jó hír azonban, hogy ha sikerül bejutnia, akkor számos luxusmárka tesz önnek – természetesen exkluzív – ajánlatot, illetve beléphet a Kee Clubba és a Capital Clubba is. Ez hasznos, hiszen ha éppen világ körüli úton van, akkor Hongkongban és Dubajban megállva sem marad méltó társaság nélkül.

A titkos bobosok és a kastélyban szivarozó arisztokraták

Amikor a svájci St. Moritzba megy síelni (hiszen hova máshova), akkor gondoljon arra, hogy az alpesi síparadicsomban számos exkluzív üzleti klub is működik, például az érdekes nevű Dracula’s Ghost Riders Club. Az elnevezés egyébként abból adódik, hogy a klub eredetileg a környékbeli bobosok titkos találkahelye volt. Még ha be is jut ide, a Kulm hotel elkerített részlegébe, érdemes előre foglalnia, mert egyszerre legfeljebb 150 vendéget engednek be, nehogy a zsúfoltság zavarja a kötetlen szórakozást.

És végül a hagyományos értelemben vett klubok klubja: a Cercle de Lorraine. Itt aztán minden sztereotípia egyben van, amit az ember a múlt század eleji arisztokráciáról képzel. Egy gyönyörű belga vidéki kastély piros szőnyeggel, bent a királyi családhoz közel állók, diplomaták és iparmágnások szivaroznak és whiskyt kortyolnak, az átlagéletkor stabilan 50 felett van. A francia és a holland nyelv ismerete nem árt, sőt mindkettő majdhogynem elvárt. A klub természetesen nem engedi unatkozni a tagokat, rendszeresen szervez vadászatokat, kubai szivarkóstolót, vitorlás kirándulásokat vagy oldsmobile-os autós túrákat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!