Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A paksi bővítés is példa arra, Moszkva hogyan szeretné fenntartani Európa energetikai függését Oroszországtól - idézte a Newseek a Stratfor amerikai kutatóintézet egyik elemzőjét. A lap szerint Moszkva új fegyvere az atomenergia.
Oroszország keresi a paksi bővítéshez hasonló projekteket, amelyben Moszkva nyújtja a szükséges finanszírozás 80 százalékát és amely hosszú távú befolyást biztosít a Kremlnek, amíg Magyarország visszafizeti a kölcsönt - mondta a Newsweeknek Lili Bayer, a Stratfor elemzője.
Szerinte ez gazdasági és politikai stratégia is orosz részről, és a magyarországi beruházás is példája annak, hogy Moszkva hogyan szeretné fenntartani Európa függését Oroszországtól az energetika területén.
A Newsweek szerint Magyarország mellett az orosz állami Roszatom egy sor másik országban - Bulgáriában, Szlovákiában, Csehországban, Iránban, Törökországban, Jordániában, Vietnamban, Argentínában és Bangladesben - szintén olyan megállapodásokra törekszik, amelyek évtizedekre az orosz nukleáris fűtőanyagellátáshoz kötik ezeket az államokat.
Márciusban a Reuters hírügynökség foglalkozott a témával egy hosszabb írásban, amely szerint a kritikusok úgy látják, a paksi bővítést szolgáló 10 milliárd eurós hitellel az oroszok befolyást is vásárolnának maguknak egy EU-tagországban.
A hírügynökség azt írta, hogy Magyarországon az energetikát leginkább meghatározó tervből, a paksi bővítésből jó ideje kizárták a szakmai nyilvánosságot, és hogy a paksi atomerőmű-építési tervvel kapcsolatosan az Orbán Viktor miniszterelnökhöz közeli szűk csoport döntött úgy, hogy szerződjenek a Roszatommal.
Kovács Zoltán kormányszóvivő elutasította ezt a feltételezést és azt mondta, a paksi beruházás az ország hosszú távú energiabiztonságát szolgálja, az egész projektben komoly szakmai előkészítés zajlott és csak a politikai jellegű döntések hárulnak a politikusokra.
"Teljes nonszensz" - reagált a Reuters-cikk megjelenése után Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő arra a kérdésre, hogy Oroszország tényleg politikai szívességért cserébe nyújt-e gazdasági támogatást Magyarországnak a paksi atomerőmű bővítéséhez.
Szerinte kölcsönösen előnyös együttműködésről van szó, amely gazdaságilag és pénzügyileg mindkét ország javát szolgálja, ráadásul az atomenergetikai szektor fejlesztése más iparágak fejlődéséhez és a speciális tudással rendelkező szakemberek gyarapításához is hozzájárul.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.