Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Amikor a magát foglalkoztató ügyvéd papíron kevesebbet keres, mint amit havonta az adósságainak törlesztésére kell kifizetnie.
A Business Insider megkereste Harry Teohariszt, a görög adóhatóság egykori vezetőjét (ma a To Potami nevű párt képviselőjét), és arról kérdezte, hogy milyen nehézségekbe ütközik az állami járandóságok behajtása. Teoharisz csak 17 hónapig vezette a hivatalt, tavaly júniusban mondott le a posztról, és egy idén év elején adott interjúban már jelezte, hogy milyen nehéz sorsa volt: „az emberek azzal fenyegettek, hogy eltörik a lábam” – mondta akkor a brit Telegraph-nak.
Az egykori elnök többek között azt mondja, hogy a görög adóelkerülés mértéke a nemzeti össztermék 6 százalékára rúg, vagyis összehasonlítható más országok átlagával. Szerinte az ügyet a média általában eltúlozza, a feladat nehézségét azonban alábecsülik. A GDP 6 százaléka 10 milliárd eurónak felel meg, ami jól jött volna az ország adósságainak csökkentéséhez.
Teoharisz elmondja, hogy az adóelkerülés az önfoglalkoztatóknál és a kis cégeknél sokkal inkább jellemző, mint a nagyobb vállalatoknál. Ez persze minden országban így van, csak éppen a görögöknél ez a réteg az átlagosnál 2-2,5-szer nagyobb, vagyis sokkal többen vannak azok, akik rendszerint „kreatívan könyvelnek”.
Az önfoglalkoztatás széles körben elterjedt a középosztályban, máshol ugyanezeket a foglalkozásokat jellemzően alkalmazottként végzik az emberek. Nemrég a Chicagói Egyetem egyik tanulmánya mutatott rá, hogy a saját magukat foglalkoztató görögök átlagosan a (papíron kimutatott) jövedelmük 82 százalékát fordítják az adósságaik kifizetésére. Sőt gyakran előfordul, hogy az ügyvédek, az orvosok, a pénzügyi szolgáltatók és még maguk a könyvelők is kisebb jövedelmet mutatnak ki, mint amennyit az adósságaikra egy hónapban ki kell fizetniük.
Teoharisz szerint a furcsa számok másik fő oka az, hogy a tengerhajózás eltorzítja az adatokat. A tengeri szállítást más országokban is kevésbé adóztatják, a görög hajózás azonban az ország gazdaságának méretéhez képest olyan nagy, hogy emiatt arányaiban rengeteg pénz nem folyik be az államkasszába.
Amikor arról kérdezték, hogy a Sziriza azt tervezi, hogy még turistákat is felfogad az adót nem fizető görög kerekedők leleplezésére, Teoharisz azt mondta, szerinte nem ez a probléma. „Nem az a probléma, hogy megtaláljuk őket, hanem az, hogy tegyünk a jelenség ellen valamit, például zárassuk be a boltot egy hónapig. Ha ezt szociális vagy politikai okok miatt nem lehet megtenni, akkor mindegy, hogy megtaláltuk-e őket, vagy sem” – mondta.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A városvezetés szerint nem tehettek mást, mint hogy rábólintanak a kérelemre, a lakók viszont nem akarnak a szomszédságba vegyi üzemet. Különösen az eljárást nehezményezik, mert a polgármester a testület nélkül döntött a gyártó beköltözésének lehetővé tételéről.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.