szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Végül nem került be az uniós szerzői jogi szabályozás reformját előkészítő, nem kötelező érvényű európai parlamenti (EP-) állásfoglalásba az a passzus, amely az alkotók engedélyéhez kötötte volna középületekről és köztéri alkotásokról készült fényképek kereskedelmi felhasználását.

Csütörtökön reggel vitázott és szavazott az Európai Parlament (EP) a szerzői jogi szabályozás modernizálását megalapozó ajánlásokról. A képviselők elutasították az állásfoglalás-tervezet azon szakaszát, amely alkotói engedélyhez kötötte volna a középületek és köztéri alkotások fényképeinek közzétételét. Így marad az eredetileg is érvényben lévő uniós szerzői jogi szabályzás, azaz a tagállamok dönthetik el, hogy nemzeti jogrendjükbe beveszik-e a panorámaszabadságot.

Magyarországon a köztéren álló épületekről, műalkotásokról készült fotók a szerző hozzájárulása nélkül felhasználhatók. A bizottság által 2015 végén benyújtandó javaslatnak egyensúlyba kell hoznia a szerzők és a fogyasztók jogait és érdekeit, mondták a képviselők csütörtökön. Javítani kell az internettartalmak határokon átnyúló elérhetőségét, ugyanakkor a televíziós programok és filmek esetében van létjogosultsága területi engedélyeknek.

„A Parlament hallgatott az európaiakra, és elutasította a köztereken való fényképezés korlátozását. Ez a döntés az állásfoglalás lényegét testesíti meg: a bizottság reformjavaslatának tisztában kell lennie, mennyire fontosak a szabály alóli kivételek, amelyek mozgásteret hagynak az alkotóknak, jogi biztonságot adnak a felhasználóknak, és mindenki számára elérhetővé teszik a kultúrát és a tudást" – mondta Julia Reda, a témáért felelős német zöldpárti képviselő a szavazást követően.

Reda 2015. január 14-én tette közzé jelentését az Információs társadalmi (InfoSoc) irányelv reformjáról. Január óta a javaslat módosításokon esett túl, mire a Jogi Bizottság megszavazta. A módosítási javaslat leginkább a panorámaszabadság kérdését érintette, annak eltörlésére irányult. A képviselők ezúttal is leginkább a panorámaszabadság ellen és mellett érveltek, elterelte a figyelmet a jelentés többi pontjáról.

Joëlle Bergeron (a Szabadság és Demokrácia Európája) képviselő szerint a korlátlan panorámaszabadság sérti a művészek erkölcsi jogait, és semmilyen tiszteletet nem adunk nekik, ha így folytatjuk. António Marinho E. Pinto (a Liberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért) ezzel szemben nem érti, milyen jogai vannak a szerzőknek arra, hogy megtiltsák, hogy valaki lefényképezzen egy egyébként köztéri objektumot. „A panorámaszabadság demokráciát jelent” – jelentette ki. Laura Ferrara (Szabadság és Demokrácia Európája) is úgy vélte „A Reda-jelentés történelmi jelentőségű a demokrácia miatt”.

A képviselők a panorámaszabadság mellett kiemelték, hogy lényeges kérdésnek tartják a könyvtárak és oktatás hozzáférésének kérdését, illetve a geobloking tiltását. Az utolsó pillanatban nyújtott be módosítójavaslatot Angelika Niebler (Európai Néppárt) a hyperlinkelés korlátozására és fizetőssé tételére. Julia Reda számon kérte rajta, hogy miért a szakbizottsági döntés után támadta meg a jelentést. „Niedler asszony, nincs szükségünk internetadóra szerte Európában” – kommentálta egy képviselő a módosítást.

A bizottság leendő jogszabálytervezetéért felelős Günther Oettinger biztos hozzászólása előre vetítette a leendő szabályozás irányát. „Itt az idő, hogy a szerzői jogokat korszerűsítsük. Ha nem élnék javaslattal az lenne a legrosszabb opció” – ismerte el a módosítás fontosságát. „Azt akarjuk, hogy a szerzői tulajdonjogi csomag a szerzők és a felhasználók érdekeit is figyelembe vegye, az egyensúly nagyon fontos” – emelte ki a biztos. Úgy véli, a szerzők érdekei is lényegesek, de fontos a széles hozzáférés az alkotásukhoz határok nélkül vagy csak szűk korlátozásokkal. Ugyanakkor elmondása szerint a kalózkodást meg kell előznünk, és új platformokat is be kell vonnunk a szabályozásba. „Nem szabad fantomokról vitáznunk” – mondta el a panorámaszabadsággal kapcsolatban. „A panorámaszabadságot korlátozni nem az EB elképzelése volt. Nem akarunk fennálló jogokon szűkíteni” – mondta a biztos, aki szerint ez a vita csak szakbizottsági félreértés volt.

A jelentéstevő Julia Reda szerint a kivételek és korlátozások nem sértik a szerzők jogait, hanem az alkotások terjesztésének nyújtanak teret. Victor Hugo gondolatait idézve fejezte ki, hogy a szellemi javakhoz széles hozzáférést kell biztosítani. „Mindenkinek odaadni, akár ingyenesen is” – zárta a gondolatait.

A nem kötelező érvényű állásfoglalást 445 szavazattal, 65 ellenszavazat és 32 tartózkodás mellett fogadta el a Parlament. A bizottság 2015 végén nyújtja be az uniós szerzői jogi szabályzás modernizálásáról szóló javaslatát.

A hvg.hu csütörtökön részletesebben is foglalkozott a javaslattal, e szerint a panorámaszabadság korlátozása pont olyan döntés lenne, amilyenekhez hasonlók miatt az Európai Unióra sokan csak legyintenek, vagy a fejüket fogják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!