Tízből egy cigit feketén szív a magyar, az is egészségtelenebb

Bár javul az országos tendencia, de minden tizedik elszívott dohánytermék még a feketepiacról származik. A felmérések szerint a fogyasztási szokások is változtak, például egyre többen veszik az olcsóbb, sodorni való dohányt.

  • hvg.hu hvg.hu
Tízből egy cigit feketén szív a magyar, az is egészségtelenebb

Másfél százalékkal csökkent a legfrissebb adatok szerint a hazai illegális cigarettapiac – írja a Magyar Idők a GfG Piackutató Intézet adatai alapján. Jelenleg 10,7 százalék a feketepiac részesedése, tavaly még 12,1 százalékon állt. A bolti kereskedelembe nagyon kevés hamis termék kerülhetett – mindössze félszázaléknyi -, azaz többnyire a külföldről származó dohányáru nyomja meg a statisztikát. A kutatók az üres doboz módszerrel vizsgálódtak, azaz a már eldobott dobozokat szedték össze a releváns helyszíneken, így tudtak közelítő eredményre jutni.

A csökkenés mögött több tényező állhat a NAV szerint, például egyre kevesebben vesznek kész cigarettát az áremelések miatt, jobban fogy a vágott dohány – írja a lap. Fontos adalék, hogy egy norvég kutatás szerint a vágott dohányból sodort cigaretta sokkal nagyobb mértékben okoz megbetegedéseket, például tüdőrákot, mint a hagyományos kész termékek, azaz a kormány piacot célzó átalakítása nem feltétlen a legjobb hatással járt, bár némileg csökkent a fogyasztók köre és javult a fiatalok ellenőrzése. Száz cigarettából 54-56 szálat a dohányosok maguk tekernek meg.

A hatóságok idén 47 millió szál cigarettát és 70 tonna dohányt foglaltak le, az ellenőrzések miatt egyre kisebb mennyiséget próbálnak az országba csempészni.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.