Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A világ hat legnagyobb gazdasága, amely a globális gazdaság GDP-jének csaknem 60 százalékát állítja elő, mindössze a menekültek nem egészen 9 százalékát fogadja be. Közben pedig olyan szegény államok, mint Törökország vagy Jordánia, több millió menekültnek adnak szállást. Ez derül ki az Oxfam segélyszervezet friss jelentéséből.
Tavaly minden rekordot megdöntött a menekültek száma a világon: több mint 65 millió ember volt kénytelen elhagyni a lakhelyét, mert az élete veszélyben forgott. Szíria, Irak és Afganisztán vezeti a listát. A döntő többség megmaradt a saját országában, de több mint 21 millióan külföldre menekültek. A befogadó országok között az első helyen Törökország áll, de szorosan követi Jordánia. Nagyszámú menekült él még olyan szegény országokban, mint Libanon, Pakisztán vagy Dél-Afrika. Ezek a fő befogadó országok a világ GDP-jének mindössze a 2 százalékát állítják elő.
A hat gazdasági nagyhatalom: USA, Kína, Japán, Németország, Franciaország és Nagy-Britannia a globális GDP több mint 56 százalékát produkálja viszont a menekülteknek csak a 8,9 százalékát fogadja be. Itt a döntő szerepet Németország játssza. Az Oxfam szerint 736 ezer menekült él az országban. Valószínűleg ennél többen vannak, de a státuszuk elbírálása jelenleg is folyik Németországban. A másik öt gazdasági nagyhatalom messze alulteljesít ezen a téren, és ezen nem is igen akar változatni. Sőt, a legtöbb helyen szigorítják a menekültek bevándorlását, mint például Japánban. Az USA szeptember 11-re hivatkozik, mert a merényletek után a törvényhozás korlátozta a problematikus területekről érkező bevándorlást. Az Oxfam bírálja az EU-Törökország migráns megállapodást mondván, az a szegényebb Törökországra hárítja át a menekültek terhét.
Az iszlamista terrorizmus és a migráció összefüggéseit nem boncolgatja az Oxfam friss jelentése, pedig ez a probléma sok gazdag ország közvéleményét befolyásolja akkor, amikor arról kell dönteni: hány menekült jöhet az országba a Közel-Keletről, ahol jelenleg szinte mindenki harcol mindenki ellen.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Orbán Balázs egész Magyarország nevében óhajtotta ezt, és azzal biztatott, hogy Varga Juditnak sikerült.