szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Továbbra is csökken az orosz háztartások vásárlóereje és fogyasztása. Az orosz statisztikai hivatal közlése szerint idén augusztusban a reáljövedelem 8,3 százalékkal volt kisebb, mint tavaly ugyanebben a hónapban.

És gyorsul a csökkenés, mert a júliusi visszaesés, egyéves bázison, még csak 7,3 százalékos volt. Ha csak minimálisan is, de csökkent júliusban a kiskereskedelmi forgalom is. Vagyis a belső fogyasztás az orosz gazdaság egyik nagyon gyenge pontja. Az ipari termelés júliusban még 0,3 százalékos visszaesést mutatott éves bázison, de augusztusban pozitívra fordult a trend, 0,7 százalékos növekedéssel.

A pénzügyi szektor viszont továbbra is gyengélkedik. Az elmúlt két hétben 4 bank ment csődbe, közülük három a 100 legnagyobb orosz pénzintézet közé tartozott. Először a 415 millió eurósnak megfelelő betétállománnyal rendelkező VPB bank működési engedélyét kellett visszavonni. Ez a 98. legnagyobb orosz pénzintézet. Aztán két még nagyobbnál kellett lehúzni a rolót: a 68. RoszinterBanknál és a 94. FinfromBanknál. E két pénzintézet együttes betétállománya csaknem egymilliárd eurót tesz ki. A csődök sorát egy viszonylag kisebb intézet, az RKB zárta, 404 millió eurós betétállománnyal. A megtakarításokra állami garancia van, tehát most csaknem 2 milliárd eurónak megfelelő összeget kell kifizetni a károsultaknak.

A nyugati szankciók életbe léptetése és az olajár zuhanása óta 279 bank működési engedélyét függesztették fel, 2016 eleje óta 68 pénzintézet került bajba. Miközben tehát Putyin pártja fölényesen nyerte a parlamenti választást, a rendszer gazdasági háttere korántsem stabil. Az elnök aktív külpolitikával, főként a szíriai katonai beavatkozással igyekszik elterelni a figyelmet a gazdasági bajokról, de az olaj ára továbbra is alacsony, vagyis Oroszország a tartalékok felélésére kényszerül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!