szerző:
Tetszett a cikk?

A heves keddi parlamenti vita után sem lehet biztosan tudni, felhatalmazza-e majd az országgyűlés a kormányt az Európai Unió és Kanada közti gazdasági és kereskedelmi megállapodás (CETA) október 27-i aláírására.

A kormány a jóváhagyás mellett van ugyan, de olyan határozati javaslatot nyújtott be, amely az „igen”-t és a „nem”-et egyaránt tartalmazza. Az ügyben a Fidesz-frakció, amelynek állásfoglalása lesz a döntő, ám az még nem született meg – mondta Kósa Lajos frakcióvezető.

Mikola István külgazdasági és külügyi államtitkár a vitában arról igyekezett meggyőzni a képviselőket, hogy a megállapodás előnyös a magyar gazdaságnak, mert nőhet az export és új piac nyílhat a korszerű hazai vállalkozások részére. Mint elmondta, ezt bizonyította az általa folytatott számos konzultáció az üzleti élet szereplőivel. A génmódosított mezőgazdasági termékek alaptörvényben rögzített tilalma nincs veszélyben, és számos más kérdésben is sikerült a tárgyalások során érvényesíteni a magyar érdekeket.

Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke úgy fogalmazott: nem vállalható az aláírás elutasításának kockázata, de ezután még az összes tagállami parlamentnek ratifikálnia kell a megállapodást, ami évekig tarthat. Magyarországnak érdeke a szabadkereskedelem sikere, mert jövedelmét jelentős mértékben a külkereskedelmén keresztül realizálja – hangsúlyozta.

A Fideszen belüli kételyeket Bencsik János képviselő fogalmazta meg, véleménye több ponton egybeesett az ellenzékiekével. Az MSZP vezérszónoka, Szakács László főleg kérdéseket tett fel a várható hatásokról, és a végleges kormánypárti álláspontot hiányolta, mert a legnagyobb ellenzéki frakció csak ahhoz tudna viszonyulni. „Ez most az önök felelőssége, nem a mienk” – mondta.

A Jobbik és az LMP több képviselője rendkívül élesen elutasította a tervezett megállapodást, amelynek támogatását közülük többen hazaárulásnak nevezték. Szerintük a magyar gazdaság teljes kiszolgáltatása, a mezőgazdaság tönkretétele és GMO-termékekkel történő elárasztása lehet a következmény, az esetleges korlátozások által érdekeikben sértett nemzetközi vállalatok pedig hatalmas kártérítésekre perelhetnék a magyar államot. 

Mikola István államtitkár a vita végén azt mondta: fenntartja véleményét, hogy a kormánynak alá kell írnia az EU-Kanada megállapodást, de minden ellenérvet figyelmesen mérlegelni fognak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!