Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Brüsszelben aláírták a Kanada és az EU közötti szabadkereskedelmi egyezményt. A megállapodás több pontját számos EU-tagállam, köztük Magyarország is ellenzi, s az egyezmény egy hete kis híján teljesen megfeneklett az egyik belgiumi régió, Vallónia ellenállása miatt.
A megállapodást Justin Trudeau kanadai miniszterelnök és az EU magas rangú képviselői írták alá, s az Átfogó Gazdasági és Kereskedelmi Egyezmény (CETA) lebontja az EU és Kanada közötti kereskedelmi akadályokat. A múlt csütörtökre tervezett, vasárnapra halasztott ceremónia előjelei nem voltak bíztatóak: egy kis belgiumi régió, Vallónia október közepén megvétózta a CETA elfogadását, s később csak az után vonta vissza döntését, hogy számos engedményt kapott cserébe. Ezek közül az volt a legfontosabb, amely szerint a térségbe érkező külföldi befektetőknek nem lesz joguk arra, hogy a helyi szabályozások megváltoztatására kényszerítsék Vallóniát. Amikor pedig Trudeau elindult Európába, géphiba miatt vissza kellett fordulnia.
A hét évig tartó tárgyalássorozat után tető alá hozott CETA ellenzői azt állítják a szabadkereskedelmi egyezmény lehetővé teszi a multinacionális vállalatok számára, hogy elérjék a demokratikusan megválasztott nemzeti parlamentek által elfogadott törvények megváltoztatását. Az ellenkezést az is növeli, hogy a CETA egy sokkal jelentősebb, az EU és az USA közötti hasonló megállapodás, a TTIP előfutárának tekinthető. A TTIP ellen több EU-tagállamban is tüntettek, a civilszervezetek attól tartanak, a megállapodás életbe lépése után sérülnek az európaiak fogyasztóvédelmi, illetve egészségügyi jogai. A CETA támogatói szerint azt követően, hogy a Kanada és az EU közötti kereskedelmet eddig sújtó vámok 99 százaléka eltűnik, a forgalom értéke évente 12 milliárd dollárral emelkedik majd.
A CETA egyelőre csak átmeneti hatállyal lép életbe azt követően, hogy a dokumentumot jóváhagyja az Európai Parlament is. Az ottani szavazásra várhatóan decemberben, vagy jövő januárban kerül sor.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.