szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Továbbra is találékonyak az önkormányzatok, ha új adók kivetéséről van szó. A pénteki Magyar Nemzet szerint volt póniadó, de eltörölték, a toronyadó sorsa kétséges, a traktoradó és a mocsáradó viszont működik.

Az önkormányzatok 2015 eleje óta vethetnek ki közterhet szinte bármire, ami eszükbe jut. Az új közterhek egy részéből azonban egy fillér sem folyik be az önkormányzati kasszákba – olvasható a cikkben.

Pilisjászfalu önkormányzata tavaly vetette ki, és idén novemberben már vissza is vonta a magas építményekre vonatkozó toronyadót. A tervekkel ellentétben egy mobilszolgáltatót sem sikerült megregulázniuk ugyanis, és a százmillió forintos remélt bevételből egy fillér sem folyt be a falu kasszájába.

A Somogy megyei Gamás önkormányzata ugyanígy járt, a lap szerint Bodonhelyen és Látrányban sem eredményezett bevételt a magas építményekre kivetett helyi sarc.

Pilisjászfaluban több család is tart lovat. Az önkormányzat azt is kiszámolta, hogy egy állat hét tonna trágyát termel évente, azt pedig nem lehet tudni, hogy hová kerül ez a mennyiség, így a lovakra is évi 150 ezer forintos adót vetettek ki. Bevették a rendeletbe a pónilovakat is, nehogy valaki kibújót találjon a kötelezettség alól. Ebből az adónemből, a póniadóból egymillió forint bevételre számítottak, de senki sem fizette be, sőt az érintettek az ombudsmanhoz fordultak, így a novemberi testületi ülésen ezt is eltörölték.

Vannak sikeres kezdeményezéseket is. A Szentgotthárdtól öt kilométerre fekvő Magyarlak a traktorokat és a pótkocsikat adóztatja meg. Az önkormányzati utakat 3,5 tonnás súlykorlátozó táblával védik a nehéz járművektől, ha azonban mégis szeretne valaki ilyen járművel behajtani, annak engedélyt kell kérnie, pénzért. Ebből idén már több százezer forint bevétele keletkezett az önkormányzatnak, a pénzt a helyi utak javítására költik.

A nádasokat megadóztató Taktaharkány a Taktaköz mocsaras területén fekszik. A 3600 fős borsodi település önkormányzata februárban döntött a nádadó bevezetéséről, amit a külterületen fekvő nádasokra vagy mocsárként nyilvántartott, legalább két hektár területű földekre vetettek ki. A nádarató gépek gyakran megrongálták az önkormányzati utakat – ezzel indokolták az új terhet, amelyből több tízezer forint folyt már be az önkormányzat kasszájába a lap szerint.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!