Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A Paris Saint-Germain átlagos játékosa 22-szer annyit keres egy évben, mint az ugyancsak első osztályú Nancy hasonló státuszú tagja. A PSG-nél 5,5 millió euró, a Nancynál 256 ezer euró az átlagbér. Ez a legnagyobb eltérés Európában.
Sőt, a legnépszerűbb sportágakat felvonultató ligák világméretű összehasonlításában is. A vizsgálatot a Sporting Intelligence nevű brit ügynökség végezte el. A fizetési különbségek alapján tehát a Ligue 1, a francia profi liga a „legigazságtalanabb” a világon. Igaz, a spanyol profi liga sem a kiegyenlített keresetekről híres. A Barcelonánál az éves átlagbér 21-szer akkora, mint a Leganes-nél. Összességében az európai öt legerősebb focibajnokság közül a franciában a legalacsonyabbak a bérek. De azért nagy sajnálatra nincs ok.
A legrosszabbul eleresztett Nancynál 256 ezer euró az átlagbér, a középmezőnyös Nantes-nál pedig 360 ezer euró. Hozzájuk képest a PSG 5,5 milliós átlaga kiemelkedő. De az ugyancsak francia élcsapat, jelenleg a BL-ben is szereplő Monaco játékosai ugyanakkora éves bért kapnak, mint az angol bajnokság 15. helyén szerénykedő Watford tagjai. Az angol bajnokságban nincs egymillió euró alatti átlagfizetés, és a legalacsonyabb átlagbéres Burnley a francia bajnokságban az ötödik legjobban fizetett csapat lenne.
Nagyok a kereseti eltérések a német Bundesligában is, egy átlagos Bayern játékos 15-ször annyit keres, mint egy darmstadti. A világméretű összehasonlítás azt mutatja, hogy az európai fociban mély a szakadék a gazdag és a kevésbé tehetős klubok között. A leggazdagabb amerikai ligában, a kosarasokat tömörítő NBA-ben, csak kétszer nagyobb az átlagfizetés az élcsapatoknál, mint a kicsiknél, valamivel nagyobb, három-négyszeres, a baseballban, az NFL-ben vagy a hokiban. Ez persze tudatos szabályozás, például a fizetési sapka eredménye. Ha az egyes kluboknál elérhető keresetek között nincs fényévnyi különbség, a bajnoki küzdelmek kiegyenlítettebbek, és nem mindig ugyanazok a csapatok állnak a dobogón. Vagyis a bajnokságok vonzóbbak, érdekesebbek – írja a Le Figaro.
Eközben Európában, leszámítva a Leicester City tavalyi tündérmeséjét, szinte mindig ugyanazok állnak az élen, és a Bajnokok Ligájában is könnyen megjósolható, mely csapatok lesznek ott a legjobb négy között. Mindez a klubok anyagi lehetőségei közötti különbségből adódik, és a pénz egyre reménytelenebbül szétszakítja az európai focit. A leggazdagabbak már a mostani BL-től is fanyalognak, mondván, túl sok már ott is az eleve esélytelen csapat.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Megélhetési gondokkal küzdöttek az ügyvédek, orvosok és mérnökök Magyarországon, sokan pedig biciklikölcsönzésből próbáltak meggazdagodni, kevés sikerrel. Száz éve derült fény az első légi rablógyilkosságra Magyarországon, a tízéves szökevény Robinzonokat pedig jugoszláv katona fogta el a határ túloldalán. Az 1925. nyári újsághírekből az is kiderül, hogy vádlottak és elítéltek is személyiséget cseréltek a börtönben.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Az ellenzéki politikus szerint ha a Tiszának kétharmada lenne, akkor Rogánt, Schadlt, Völnert, a Matolcsy-kör tagjait, és mindenkit, aki a magyaroktól lopott, bilincsben vinnék el.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.