szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tiltakozik a Reklámszövetség a friss adócsomag javaslatai miatt, a testület szerint milliárdos terhet jelentene a plakáthelyekre kivethető helyi adó.

4-6 milliárd forinttal növelheti a reklámágazat közterheit az az adó, amelyre hétfőn kihirdetett adócsomagjában tett javaslatot a kormány – véli a Magyar Reklámszövetség. A testület a helyi adókról szóló törvény módosítására utal, amely 2018-tól az önkormányzatok számára lehetővé teszi négyzetméterenként akár havi ezer forintos adó kivetését a területükön elhelyezett reklámhordozókra.

Egy 10 négyzetméteres óriásplakát esetében ez évente 120 ezer forintot jelent, összességében azonban milliárdos tétel úgy, hogy a teljes közterületi reklámpiac nem haladja meg a 15 milliárd forintot – emeli ki a Reklámszövetség. Emiatt úgy látják, hogy akár 60 százalékos áremelkedéssel is járhat, ha az önkormányzatok élnek az adókivetés lehetőségével.

Az adóra vonatkozó javaslat annak fényében is furcsa lehet, hogy a kormány a múlt héten elkezdte az egyeztetést arról a törvényjavaslatról, amely jelentősen szigorítaná a közterületi reklámok elhelyezését. A többek között 25-30 ezer óriásplakátok eltávolítását is előíró tervezetet még októberben fedezte fel az Index. A lapunk birtokába jutott javaslatcsomag akkor október végi/november elejei hatályba lépéssel számolt, ehhez képest azóta sem nyújtották be a Parlamentnek.

A szövetség akkor úgy számolt, hogy miközben a plakáthelyek bérbeadói jelentős bevételtől esnének el, az óriásplakátok eltávolítása és új reklámhordozók újratelepítése 4-5 milliárdos kiadással járhat a szakmának. Emiatt a nyolc plakátozó cég közül legfeljebb három maradhat talpon.

A Reklámszövetség az adócsomag egy másik javaslata miatt is tiltakozik. Ez a bónusztörvény módosítása, amelyet indokolatlannak vélnek. A törvény 15 százalékos közvetítői díj megfizetésére kötelezi a médiaügynökségeket. A rendelkezést a reklámszakma és a sajtó is élesen bírálta már elfogadásakor,

A szövetség most arra hívja fel a figyelmet, hogy a kormány az eddigi tízszeres büntetést a ötvenszeresre akarja emelni és nem csak arra rója ki, aki anyagi előnyhöz jut a törvény megsértésével, de arra is, aki az előnyhöz juttatja a másik felet. Ráadásul új elemként megjelenik a feljelentési kötelezettség is: aki tudomást szerez a jogszabály megsértéséről, köteles értesíteni erről a fogyasztóvédelmi hatóságot.

A törvényjavaslatról ezúttal sem terveznek konzultációt: a tervek szerint jövő hétfőn már meg is szavazhatja az Országgyűlés.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!