szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az adott szállodai csillagkategória előző évi szobakihasználtsági adatait is figyelembe vevő zenei jogdíjtarifa-számítást alkalmaz az Artisjus 2017-ben. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy jövőre többet kell fizetniük a szállodásoknak.

Négy évvel ezelőtt az Artisjus és a szállodaipar megegyezett, hogy a közös teher- és kockázatviselés elve szerint a fizetendő jogdíj mindig az adott csillagkategória előző évi szobakihasználtsági adataival arányosan változik majd. Ez a bevezetéskor (2013. január 1-jén) egy lépésben jelentős jogdíjcsökkentést jelentett a szálláshelyek számára. De az éves utánkövetés akkor elmaradt, az Artisjus – a Magyar Szállodaszövetség kérésére – három évig nem vette figyelembe az egyre növekvő kihasználtsági adatokat, hogy a korábbi évek magasabb tarifáit így ellensúlyozzák. A türelmi időszakot követően a 2017-es díjak újra az előző évi szobakihasználtsági adatokat fogják figyelembe venni – írja közleményében az Artisjus

Az Artisjus szerint a négyéves periódus alatt jelentős mértékben nőtt a szállodai szobák kihasználtsága, a zenei jogdíjszint átmeneti befagyasztásával így az elmúlt években jelentős összegek maradtak a szállodáknál. A KSH vonatkozó adataival számolva egy kisebb méretű (26-50 szobás) 3 vagy 4 csillagos hotel ezzel összesen 110 ezer forintot tarthatott meg. Ugyanez az összeg egy nagyobb befogadóképességű szálloda esetében (151-200 szoba) már 1 millió forint. Mind a kisebb, mind a nagyobb szálloda esetén ez a kedvezmény az egyébként fizetendő jogdíj 21%-át tette ki. A szállodaipar évek óta tapasztalható jó teljesítménye miatt vált lehetővé a szobakihasználtsági adatok újbóli figyelembe vétele. A működési elv innentől az, hogy az évenkénti arányosítással a zenei szerzők, előadók és kiadók osztoznak a szállodaipar sikerében és nehézségeiben is.

Ugyanakkor az új belépők számára emelték kedvezmény szintjét. Eddig egy új, vagy zeneszolgáltatást most megkezdő üzlet az első évben 10 százalék kedvezményt kapott, a másodikban 5 százalékot. Mostantól az első évben 30, a második évben 20, a harmadik pedig 15 százalék kedvezményt kapnak a vendéglátó, illetve kereskedelmi üzletek. Utóbbiakra egy másik kedvezmény is vonatkozik: előre fizetés esetén 30 nm alatti alapterületű üzletek számára 1 évre elengedik az éves díj felét.

Ennyit fizethet, ha rádiót kapcsol üzletében

A zene vásárlásra ösztönző jótékony hatása régóta ismert a kereskedők, szolgáltatók körében, nem véletlen, hogy a fogorvosi várótól a bevásárlóközpontokig a legtöbb helyen szól valami diszkrét muzsika. Azonban ahogy bekapcsolja a rádiót, már fizetheti is a jogdíjakat. Mutatjuk, kinek mennyit kell.

A vendéglátóipart számos egyéb zenei jogdíjváltozás is érinti. Megszűnik a vendéglátóhelyek gyógy- és üdülőhely szerinti besorolása, amely eddig kiemelt kategóriának számított. A jövő év elejétől minden település vendéglátó üzlete a saját településmérete szerinti jogdíjat fogja fizetni – ez számos üzlet esetében jól érzékelhető kedvezményt jelent. Az üzemanyagtöltő állomások vendéglátó üzletei esetében megszűnik a településtípus szerinti besorolás, minden benzinkút az eddigi legalacsonyabb díjat fogja fizetni, az esti záró időpont pedig nem veszik többé figyelembe.

„Az elmúlt két évtizedben a vendéglátás, a kereskedelem és a szállodaipar is jelentős változásokon ment át. Az Artisjus jogdíjrendszerét most évről évre, lépésről lépésre igazítjuk ezekhez a változásokhoz. Fontos a körültekintés, hogy eközben az általunk képviselt szerzők műveinek, munkájának értékét is megőrizzük. Számukra ez a jogdíj a megélhetés fontos pillére” - fűzte a változásokhoz Tóth Péter Benjamin, az Artisjus stratégiai és kommunikációs igazgatója.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!