szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Biztos vagyok benne: az Európai Unió leküzdi a kihívásokat. Kína ehhez minden támogatást megad- nyilatkozta Hszi Csin-ping elnök a Helsinki Times-nak.

A kínai államfő kedden és szerdán Finnországban tárgyal, és csak utána érkezik Floridába az amerikai-kínai csúcsra. Kínának az EU a legnagyobb kereskedelmi partnere. A forgalom naponta meghaladja az 1 milliárd eurót. És ezt mindkét részről növelni szeretnék miközben Donald Trump az America First programot hirdette meg és korlátozni kívánja a globális kereskedelmet. Lehet, hogy az értékrendünk különböző, de abban mindketten egyetértünk, hogy kiállunk a szabadkereskedelem mellett- hangsúlyozta Olli Rehn, aki nemrég még az EU pénzügyi biztosa volt. Jelenleg még az USA az EU legnagyobb kereskedelmi partnere, de a kínaiak igen elszántan törekszenek arra, hogy átvegyék ezt a helyet.


Nemcsak Amerika van a világon!

Ezt üzeni Hszi Csin-ping elnök finnországi megállója- nyilatkozta a Bloomberg hírügynökségnek a pekingi nemzetközi kapcsolatok intézetének alelnöke. Feng Zsung-ping rámutatott arra: nemcsak a gazdaságban, de a diplomáciában és a környezetvédelemben is közeledett egymáshoz Peking és Brüsszel álláspontja Trump megválasztása után. Az EU környezetvédelmi biztosa nemrég Pekingben járt. Miguel Areas Canete kijelentette, gyümölcsöző együttműködés alakult ki az EU és Kína között, hiszen mindkét fél a párizsi klímacsúcs határozatainak betartásában érdekelt. Donald Trump egyik első dolga volt, hogy felrúgja a csúcs eredményeit.

Itt van Európa is!
A főszerepet természetesen a gazdaság játssza Peking és Brüsszel viszonyában. Az elmúlt tíz évben igen dinamikusan bővült a kereskedelem annak ellenére, hogy a globális áruforgalom sokkal szerényebb mértékben bővült. Tíz év alatt csaknem megkétszereződött az 500 milliós EU és az 1,4 milliárdos Kína kereskedelmi forgalma. Minthogy Kína már ma is a világ legnagyobb kereskedője számára létfontosságú a szabadkereskedelem. Ezt mondta Hszi Csin-ping elnök Davosban, a világgazdasági fórumon. Legutóbb a G20 pénzügyminisztereinek és nemzeti bank elnökeinek találkozóján a kínai központi bank főnöke kerek-perec kijelentette: a globalizáció nem választás kérdése. Nem lehet csak úgy visszacsinálni, ha valakinek nem tetszik valami. Ez nem is túlságosan finom célzás volt Donald Trump gazdaságpolitikáját illetően. Érdekes módon az amerikai fél néma maradt. Senki sem tudja egyelőre, hogy Trump kirohanásai a globalizáció ellen valójában mit is jelentenek. Az a kínaiak figyelmét sem kerülte el, hogy miközben Trump az emberek és áruk szabad mozgását korlátozná, a pénzügyek terén ultraliberális, egyik első dolga volt a bankok pénzügyi ellenőrzésének enyhítése.

Trump pénzügyminisztere a Wall Street legbefolyásosabb cégétől, a Goldman Sachstól érkezett éppúgy, mint gazdasági főtanácsadója. A Goldman Sachs régebbi elnöke, aki a nagy pénzügyi válság idején az USA pénzügyminisztere volt, Hank Paulson nemrég könyvet adott ki az amerikai-kínai együttműködésről. Ebben az egekig magasztalta Hszi Csin-ping elnököt. Aki hamarosan Floridában szemtől szembe találkozik Donald Trump-pal, és akkor talán kiderül: milyen elképzelései vannak a globális gazdaságról az amerikai elnöknek és mit szól ehhez annak a Kínának az első embere, amely nemsokára az USA egyenrangú vetélytársa vagy partnere lehet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!