szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A harmadik egymást követő évben csökkent az átlagkeresők munkajövedelmére rakodó adóteher az OECD tagállamaiban tavaly. Az egyedülálló, gyermektelen adófizetők kategóriájában csökkent a magyar adók mértéke, de az ország így is dobogós a közterhek nagyságát tekintve.

A béreket terhelő adók 2017 című jelentés adatai szerint az OECD-tagállamokban 0,07 százalékponttal 36,0 százalékra mérséklődött 2016-ban az átlagkeresők jövedelmének adóterhelése.

Ezen belül 20 országban emelkedett, tizennégyben csökkent, egyben pedig változatlan maradt az adóteher. A változások túlnyomórészt a személyi jövedelemadó (szja) módosításából származnak. 

Az OECD különböző, jövedelemtől és családtípustól függő csoportokra osztva számolja ki az adóéket, azaz a munkaadók és a munkavállalók által fizetendő összes adó, illetve járulék családi kedvezményekkel korrigált összegének arányát a teljes munkaerőköltséghez képest. 

Az adatokból az derül ki, hogy Chile és Mexikó kivételével minden OECD-tagállamban alacsony a gyermekes családok adóterhelése a gyermektelen, egyedülálló munkavállalókhoz képest.

Az egykeresős, kétgyermekes családok esetében az átlagos adóék 26,6 százalékot tett ki, majdnem 10 százalékponttal kevesebbet az egyedülálló, gyermektelen átlagmunkavállalókhoz képest. A két csoport átlagos adóterhelése közötti különbség tavaly enyhén növekedett. 

Az egyedülálló, gyermektelen munkavállalók bérének adóterhe Belgiumban volt a legmagasabb, 54,0 százalékos szinttel. Belgium után Németország következik 49,4 százalékkal, majd Magyarország 48,2 százalékkal és Franciaország 48,1 százalékkal.

A magyar adat alacsonyabb az egy évvel korábbi 49 százaléknál, de az ország ebben a listában így is maradt dobogós. A hazai adóterhelés 0,78 százalékponttal csökkent tavaly, ennél nagyobb mértéket csak Belgiumban (1,32 százalékpont) és Ausztriában (2,47 százalékpont) mértek.

A legalacsonyabb szintet, 7 százalékot Chilében mérték, majd Új-Zéland következik 17,9 százalékkal és Mexikó 20,1 százalékkal.

Az egykeresős, kétgyermekes családok esetében az átlagos adóék Franciaországban volt a legmagasabb, 40,0 százalékkal, míg Belgiumban, Finnországban, Görögországban, Olaszországban és Svédországban 38-40 százalék között mozog ez az arány.

Magyarországon 33,7 százalékra rúg ez az arány, amivel a 35 tagállam közül a 11. helyen áll.

Az egykeresős, kétgyermekes családok esetében Ausztriában (2,68 százalékpont), Portugáliában (2,50 százalékpont), Belgiumban (1,73 százalékpont), Magyarországon (1,60 százalékpont) és Írországban (1,03 százalékpont) csökkent 1 százalékpontot meghaladó mértékben az átlagos adóék tavaly. 

Az egyedülálló, gyermektelen átlagkereső vásárlóerő paritáson számolt teljes munkaerőköltsége az OECD országaiban átlagosan 50 214 dollárra rúgott 2016-ban. A lista élén Belgium (74 913 dollár), Svájc (74 439 dollár) és Németország (73 683 dollár) állt, Magyarország 32 930 dollárral a 30. helyen áll.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!