szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

2016-ban a Panama papers néven elhíresült pénzügyi botrány idején valaki bejelentkezett a francia adóhatóságnál. A névtelen informátor közölte, hogy egy hosszú listát tudna átadni azokról a francia adócsalókról, akik a panamai Mossack Fonseca cégen keresztül trükköztek. Csakhogy a listáért és a csalási mechanizmus részletes ismertetéséért potom egymillió eurót kért.

A francia hatóság végül is nem vette igénybe ezt a szolgáltatást, mert nem volt törvényes lehetősége az informátor díjazására. Mindezt a Le Canard Enchainé című lap meg is írta. Ez az eset volt az a csepp, amitől aztán betelt a pohár. 20 parlamenti képviselő összeállt és benyújtott egy módosítót az akkor már szinte elkészült 2017-es pénzügyi törvényhez. Ebben javasolták, hogy a nemzetközi hálózatokat fölhasználó adócsalók leleplezőit legálisan lehessen díjazni. Ezzel a kiegészítéssel együtt szavazta meg a francia parlament a törvényt, amelynek 109. cikkelye, a lebuktatók díjazását előirányzó rész most lépett életbe.

Igaz, a lényegről, vagyis az informátoroknak fizetendő összegről szinte semmi nincs a törvény szövegében, de még a végrehajtási utasításban sem. Annyi áll benne, hogy a kifizetendő összeget a konkrétan érintett adóhatóság vezetője határozza meg és annak arányosnak kell lennie azzal a veszteséggel, amit az adócsaló a francia államnak okozott. Persze vannak sejtések. Pénz- és adóügyekben járatos szakértők szerint 2017-ben 2,7 millió euró áll majd rendelkezésre a lebuktatók díjazására – írja a párizsi Le Figaro.

A törvény csakis a nemzetközi csatornákat felhasználó adóelkerülők lebuktatóit érinti. Így akarják elkerülni a hazai, kicsinyes bosszúból tett feljelentéseket, pitiáner, pár ezer eurós adócsalási tételek miatt. Franciaország nemzetközi viszonylatban egyébként nem élharcos ebben a tekintetben. Sok OECD-országban is díjazzák a csalók lebuktatóit, igaz, nem mindig hozzák nyilvánosságra az eseteket. De például Németországban és Dániában is közölték a hatóságok, hogy több nagy nemzetközi adócsalási ügyet olyan informátorok segítségével derítettek fel, akik aztán megkapták megérdemelt és hivatalosan is jóváhagyott jutalmukat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Csányi, Spéder, Gattyán: itt vannak az offshore-botrány újabb magyar szálai

Magyarország leggazdagabb emberei közül többen is szerepelnek a Panama-iratokként ismertté vált offshore-dokumentumokban – derül ki a Direkt36 legújabb cikkéből. Az oknyomozó portál szerint az iratokban feltűnik Csányi Sándor bankvezér, a szintén bankár Spéder Zoltán, Gattyán György internetmilliárdos és Kovács Gábor műgyűjtő is.