Kismamák, akik inkább feketén dolgoznak a gyed extra helyett

A kormány sikerként értékeli a lassan három éve bevezetett rendszert, sok kismama azonban másként keresi a visszautat a munka világába.

  • Király Bernadett Király Bernadett
Kismamák, akik inkább feketén dolgoznak a gyed extra helyett

2016. január 1-jétől már a gyermek féléves korától is lehet igényelni a gyedextra-intézkedéscsomag egyik elemét (a gyed extra fajtáiról lásd keretes írásunkat), melynek lényege, hogy a szülő, ha visszamegy dolgozni, a munkabére mellé megkapja a gyedet is. A rendszer első pillantásra egyszerűnek tűnik: bármelyik szülő igénybe veheti, a munkára pedig nem vonatkozik semmiféle időbeli korlátozás. Ráadásul nem kötelező visszamenni a korábbi munkahelyre, az ellátás új állás esetén is jár. Ugyanakkor a munkába állással a kisgyerekes nő elveszíti a felmondási védelmet, ami komoly visszatartó erő lehet. Mert hangozzék bármilyen jól a fizetés mellé járó gyed (aminek a maximum összege 2017-ben már több mint 150 ezer Ft), senki sem szeretne hirtelen az utcára kerülni, és egy pici babával nekikezdeni az álláskeresésnek.

Semmiképpen nem menne vissza dolgozni a gyermeke kétéves kora előtt Diána. A 31 éves, soproni anyát a plusz pénz nem motiválta a munkakeresésre. “Szeretnék a fiammal lenni a beszédtanulásnál, márpedig minden nap mond valami újat” – érzékeltette a fő motivációt. Hozzátette, más lenne a helyzet, ha a párja nem Ausztriában dolgozna, ahol jobban keres, mintha ugyanazt a munkát Magyarországon végezné. “Egyedülálló anyaként, ha a megélhetéshez kellene, mindenképpen munkát és bölcsődét keresnék. Persze bennem lenne a félsz, hogy elveszítem a felmondási védelmet” – mondta.

 A gyereknevelés a nő dolga? 

A gyed extra mindenképpen fontos és üdvözlendő intézkedés, és valós igényre válaszol – jelentette ki Paizs Dóra tréner, megoldásközpontú coach. Szerinte azonban az, hogy valaki igénybe veszi-e, attól is függ, mennyire nyitott a munkáltatója a rugalmas- és részmunkaidős foglalkoztatás és a home office iránt.

Hasonló intézkedéseket várna el a munkáltatójától Erika is. A budapesti kétgyerekes anya örül annak, hogy meghagyják a választás szabadságát a családoknak: első gyereke 14 hónapos volt, amikor anyagi okok miatt kezdett újra dolgozni, akkor jól jött volna a plusz pénz. Ma azonban úgy gondolja, egyéves kisfiával még legalább egy évig otthon marad. “A jelenlegi munkám nagyon stresszes, sok utazással jár, amit nem tudnék most még bevállalni” – indokolta a döntést, hozzátéve, hogy nem csak pénzzel, hanem rugalmas munkaidő-beosztással és munkahelyi bölcsődékkel is lehetne segíteni az édesanyákat. 

Shutterstock

Otthoni munka feketén: nincsenek a statisztikában 

A tréner tapasztalata – aki Anyacsavar blogján és workshopjain keresztül számtalan kisgyerekes anyának segít – az, hogy sok nő dolgozik, legfeljebb nem teljes vagy félállásban. Hanem feketén. Zsebre. Paizs Dóra szerint féléves gyerek mellől heti 6-8 órát vállalnak az anyák, majd fokozatosan növelik a munkával töltött időt.

Paizs Dóra azt is elmondta: a hozzá forduló családok egy részében az apa veszi igénybe a gyed extrát, és dolgozik továbbra is fő kenyérkeresőként, míg az anya otthon marad. Ennek igazából anyagi okai vannak: maximális összegű gyed magas kereset után jár, ami sok családban az apának van. “Még mindig elenyészően kevés apa marad otthon a gyerekekkel, és továbbra is csodabogárnak nézik őket nem csak a férfiak, hanem sokszor a nők is” – tette hozzá.

A coach találkozott már olyan anyával, aki a szülés előtt vállalkozóként dolgozott minimálbérre bejelentve. Náluk az a megoldás született, hogy a férj multis fizetéséből számítják a gyedet, aki amint lehetősége volt rá, visszament dolgozni, miközben az anya a családi bt.-ben volt bejelentve heti néhány óra munkára. Akadt azonban olyan is, aki azt választotta, hogy egyszerűen otthon maradt bármiféle ellátás nélkül. „A családoknak jól jön a plusz pénz, a nőket viszont kiszolgáltatottá teszi” – összegezte Paizs Dóra. 

A sajtóban elérhető, a szakminisztérium, az Emmi által korábban közreadott adatok szerint a gyedet igénybevevő apák száma 2014 óta folyamatosan emelkedik. 2014-ben 2 288 fő, a következő évben 2 833 fő részesült gyedben. 2016 decemberére pedig megugrott a gyedet kapó apák száma: akkor 4 336-an vették igénybe az ellátást. 

Ahhoz, hogy a férfiak ténylegesen nagyobb részt vállaljanak a gyereknevelésből – és huzamosabb ideig otthon maradjanak – a skandináv modellre lenne szükség itthon is, ahol a családtámogatási ellátásokat akkor tudják teljesen igénybe venni a családok, ha a férfiak is otthon töltenek fél-egy évet a gyerekkel. Igaz, ehhez skandináv jövedelmi viszonyokra is szükség lenne.

A diplomások hamarabb dolgoznak újra

Az Emmi a hvg.hu érdeklődésére azt közölte, hogy a gyed extra bevezetésének évében, 2014-ben mintegy 47 ezren, 2015-ben 59 ezren, tavaly pedig már összesen 65 ezren igényelték ezt a támogatási lehetőséget. A 65 ezer igénybevevő nagyságrendileg 58%-a a munka melletti gyed/gyes, 41%-a a testvér gyed/gyes, bő 1%-a pedig a hallgatói gyed nyújtotta lehetőségekkel élt.

Gyed extra: diplomásoknak és többgyerekeseknek is

A köznyelvben gyed extrának emlegetik azt, ha egy nő vagy férfi a gyerek kétéves kora (azaz a gyed lejárta) előtt visszamegy dolgozni – ekkor a fizetése mellé megkapja a gyedet is. Ez azonban az intézkedéscsomagnak az egyik, bár kétségkívül legismertebb eleme.

Maga a gyed extra egy négy elemből álló intézkedéscsomag: a munkavégzéssel együtt járó gyed mellett ide tartozik a testvérgyed: ez azoknak a családoknak jár, ahova újabb gyerek érkezik a gyed lejárta előtt – így ők kétszeres gyedre lehetnek jogosultak egy ideig. (Korábban, ha új gyerek született, a nagyobb gyerek után már nem kapott ellátást a család.)

A gyed extra-körbe tartoznak a diplomás gyedet kapók is – ez annak a kismamának jár, akinek legalább két aktív felsőfokú oktatásban töltött féléve van. A gyed maximális összege januártól bruttó 178 500 forint, míg a diplomás gyedre jogosultak alapképzésben 89 250 forintra, mester vagy osztatlan képzésben pedig 112 700 forintra jogosultak. Ezt az elemet bővítené a miniszterelnök által csütörtökön bemutatott intézkedési terv. 

A negyedik elem pedig egy járulékkedvezmény-csomag, e szerint a munkába visszatérő kisgyermekes anyák után akár 100%-os szociális és szakképzési járulékkedvezményt kap a munkáltató, akár három éven át.

A 2014-ben bevezetett gyed extra-intézkedéscsomag először nem hozott áttörést: az év végén Szalai Piroska, aki akkor a nők munkaerő-piaci helyzetének javításáért felelős miniszteri biztos volt, arról tudott beszámolni, hogy valamelyest nőtt a 3 éven aluli gyermeket nevelő anyák foglalkoztatási aránya: 11,8-ról 13,9 százalékra. 

hvg

 Minél hamarabb szülessen minél több gyere

Az Emberi Erőforrások Minisztériumától annyit sikerült megtudnunk, hogy minden típusú családnak megpróbálják a számukra legmegfelelőbb lehetőséget megtalálni. A gyed extra intézkedéscsomaggal egy korábbi, kedvezőtlenebb helyzetet szüntettek meg, addig ugyanis a három év alatti gyermeket nevelő édesanyák csak úgy térhettek vissza a munkaerőpiacra, ha lemondtak a gyermekek után járó családtámogatásokról. A minisztérium szerint az édesanyák szívesen élnek az új szabályozás által bevezetett előnyökkel, és egyre növekvő számban veszik igénybe ezt a lehetőséget.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.

Meghalt Ozzy Osbourne

Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.

utazás

Európa 5 legszebb vasútvonala

Lélegzetelállító alpesi tájaktól a Harry Potterből ismerős viaduktig az öreg kontinens tele van szebbnél szebb vasútvonalakkal, melyeknek nagy részén ráadásul külön felár nélkül vonatozhatunk.