Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Fónagy János államtitkár állítja, annyiból jött ki, amennyivel eredetileg számoltak. A kérdés egy részét azonban kikerülte.
Nem emelkedett a Duna Aréna és a kapcsolódó projektelemeinek költsége 2015 tavasza óta – ezt válaszolta Fónagy János az LMP-s Ikotity István írásbeli kérdésére. A képviselő azt kérdezte, mennyivel fog még drágulni a vizes vb, miután a 2024-as rövid pályás vb rendezési jogát is megkapta Budapest. A rövid pályás vb-ket telente tartják – a Kiemelt Kormányzati Beruházások Központja korábban elmagyarázta, hogy az uszodának csak abban a részében nincs most fűtés, amit lebontanak a vb után, Fónagy megismételte ezt a magyarázatot. Azt a kérdést viszont, hogy mekkora a vb összköltsége, kikerülte, helyette a Duna Aréna 49 milliárdos, szerinte 2015 óta változatlan költségéről írt. Pedig ez csak egy része a vb kiadásainak, nagyjából az összköltség harmadát jelenti.
A kormány egy 2015. májusi rendeletben valóban 49 milliárd forintot szánt a vb-re – csakhogy ez a vb minden létesítményfejlesztéséről szólt, azzal a kikötéssel, hogy a 49 milliárd a maximális összeg lehet, amit elköltenek. A legelső, a Duna Arénáról szóló szerződésben, amelyet még 2015 júniusában kötöttek meg, 38,3 milliárd forintról volt szó. Ezt 2016 novemberében módosították, akkor már 135 millióval drágult az uszoda. Aztán a tavaly év végi nagy pénzszórásban még majdnem 5 milliárdot rádobtak az árra, az indoklás szerint
a módosítást olyan körülmények tették szükségessé, amelyeket az ajánlatkérő kellő gondossággal eljárva nem láthatott előre.
Sőt, hasonló indoklással idén februárban a tervezési munkák költségét is megemelték 103 millió forinttal. De kötöttek időközben közbeszerzéseket a projektmenedzsmentről, a távhőellátásról – ez menet közben tovább drágult – medencetisztítóról, ahogy az üzemeltetésről külön is. Az egész vb költségei pedig még durvábban elszálltak közben, már a vb megnyitója előtt bőven 100 milliárd forint fölött voltak a kiadások, azóta pedig néhány újabb szerződésmódosítással még tovább nőtt a költség.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.