Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Állami hirdetésekkel olajozott örökmozgóként működik az Andy Vajna kormánybiztos kezében lévő TV2-csoport, nyereséget mégis csak évek múlva hozhat.
Hogyan vegyünk kockázatmentesen tévétársaságot? Egyszerűen legyünk Andy Vajnák! A filmügyi kormánybiztos és kaszinókirály nem játszik szerencsejátékot a TV2-vel, biztosra megy. Az általa másfél éve megvásárolt ráfizetéses országos kereskedelmi tv ma már olyan konstrukcióban üzemel, amelyben nem lehet veszíteni. Legalábbis Vajnának nem.
A TV2-t állami bank hiteléből vette meg 2015 végén Simicska Lajos üzlettársa, Fonyó Károly cége elől, és azóta dőlnek hozzá a kormányzati hirdetések, amelyeket köztulajdonú cégek reklámjai egészítenek ki. Tavaly ennek ellenére 20 milliárd forint feletti bevétel mellett még 7,2 milliárd forint mérleg szerinti veszteséget könyvelt el a TV2 Média Csoport Zrt., de Vajna reménykedik: jövőre behozzák a piacvezető RTL Klubot, 2019–2020-ra pedig már nyereséget termelnek (Dirk Gerkens vezérigazgató optimistább volt, az induláskor már 2017-re nyereséget remélt a TV2-től). Tudva, hogy választási évek jönnek, az utóbbi könnyebben teljesíthető feladatnak látszik, ha továbbra is így ömlenek a „társadalmi célú” és céges állami hirdetések a TV2-höz. De az előbbire is nagy az elszántság, nemcsak üzleti megfontolásból, hanem azért is, mert Gerkens mindent megtesz azért, hogy legyőzze korábbi munkahelyét, az RTL Klubot.
Addig azonban rendbe kell hozni a TV2-t. Ennek legújabb lépéseként májusban feltőkésítették a médiavállalatot. Vajna cége, a Magyar Broadcasting Co Zrt. 4, azaz négyforintos alaptőke-emelést hajtott végre a kezében lévő tv-társaságban. Valójában persze ömlött a pénz a súlyosan tőkehiányos TV2-be, amelynek saját tőkéje mínusz 7 milliárd forint volt 2016 végén: 13,5 milliárd forint tagikölcsön-követelésként a tőketartalékba került. Ezt a megoldást valószínűleg azért választották, mert a tagi kölcsönt könnyebb-gyorsabb visszavenni a cégből, mint ha a milliárdok alaptőke-emelésre mentek volna, akkor ugyanis végig kellene csinálni a tőkecsökkentési procedúrát a pénz kivonásához. A segítség gyorsan kellett a TV2-nek: a cég könyvvizsgálója március végén felhívta a tulajdonos figyelmét „intézkedési kötelezettségére”, vagyis, hogy vagy pótolja az alaptőkét, vagy alakítsa át a társaságot, vagy szüntesse meg.
Addigra persze már kész volt a mentő konstrukció. Az állam által megmentett, majd homályos módon privatizált MKB sietett Vajna segítségére: még 2016 karácsonyára olyan hitelszerződés-csomaggal lepte meg a kormánybiztos cégét, amellyel kiváltották az egy évvel korábbi vásárláshoz felvett 2015. novemberi Eximbank-kölcsönt (lásd ábránkat). Aznap persze be is biztosította magát a bank, óvadéki jogot kötött ki a TV2 részvényeire. Akkor se kerülne tehát messze a kormányzattól a tévétársaság, ha Vajna befuccsolna mint tévétulajdonos. Vagyis beigazolódott a HVG április végén közölt sejtése: „Nem lenne meglepő, ha a tévétársaság ügyében a kormányoldal bebiztosította volna magát – akár vételi opcióval, akár más módon –, hogy a TV2 a befolyása alatt maradjon.”
Az MKB ugyanis – mint május 4-ei címlapsztorinkban részletesen megírtuk – ma már jórészt „Matolcsy Közeli Barátai” kezében van, ugyanis 20 százalékban a Matolcsy-unokatestvér Szemerey Tamás birodalmának része, és ott van benne résztulajdonos-vezérigazgatóként Balog Ádám volt jegybanki alelnök is. A pénzintézet persze aligha tartaná meg hosszabb távon a tévétársaságot, de annak adná el, akinek akarná. Az összesen 4 forint névértékű 4 darab részvény különleges: szavazati és osztalékjog 2020. december 31-éig nem fűződik hozzájuk, és Vajna akarata ellenére csak akkor cserélhetnek gazdát, ha a Magyar Broadcasting megsérti az MKB-val kötött 2016. decemberi szerződést, és a bank él óvadéki jogával.
Ez persze csak vészforgatókönyv arra az esetre, ha Vajna cége nem tudna fizetni az MKB-nak. Ám olyan örökmozgót találtak ki, amelyet az állami hirdetések olajoznak, így csak akkor kerülhetne homok a gépezetbe, ha a kormánybiztos valamiért kiesne a Fidesz-vezetés kegyeiből – mint Simicska Lajos vagy Spéder Zoltán. Ha továbbra is szorosan igazodik a NER-hez, akkor aligha lesz tartós üzemzavar, az átmeneti fizetési nehézségek áthidalására pedig ott van Vajna kaszinóbevétele, és a hamarosan országossá bővülő kereskedelmi rádiós hálózata, a Rádió1 is hozhatja a százmilliókat.
De befuthat a tévécsoportja is. Vajna programcsaládban gondolkodik, amely – bár továbbra is a TV2 a vezérhajó – tucatnyi csatornából áll. Ezek sikere sokban függ a pénztől, milyen filmeket-sorozatokat tudnak megvenni (a TV2 mellett főleg a Mozi+ és a Prime csatornának), tudnak-e új fociközvetítési jogokat szerezni a Spíler Tv-nek, sztárokat átcsábítani az RTL Klubtól, és hány kábelhálózattal tudnak megállapodni a mellékprogramok közvetítéséről. Ez azért lenne fontos, mert a híradónak nevezett Tények lényegében bűnügyi és celebhírekből áll, amelyeket politikai lejáratások és időjárás-jelentések egészítenek ki, ám szuperbulvárjellege ellenére nem tudta letaszítani az első helyről a RTL Híradót.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Bozó Szabolcsot a bátyja beszélte rá, hogy tegye fel a képeit az Instagramra – és megtörtént a csoda. A 33 éves amatőr alkotó ma befutott művész, olyanok veszik a képeit, akiket korábban, csaposként, legfeljebb kiszolgálhatott volna.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.