szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Donald Trump lábon lőtte magát. Ha Washington kiszáll a szabadkereskedelemből, mások ugrásra készen várják, hogy elfoglalják a helyét. A verseny folytatódik.

Trump elnök egyik legelső intézkedése volt, hogy bejelentette:az Egyesült Államok kilép az ázsiai és csendes-óceáni országok szabadkereskedelmi egyezményéből, melyet még Obama elnök kezdeményezett. Washington akkor azért akart szabadkereskedelmi övezetet létrehozni a világ GDP-jének 40%-át adó 12 országból, hogy így fékezze Kína dinamikus előrenyomulását a globális piacokon. Trump viszont azzal érvelt: az ázsiaiak elveszik az amerikai munkahelyeket.

A 11 másik tagállam megdöbbent, hiszen a két legaktívabb ázsiai export-nagyhatalom, Kína és Dél-Korea nem volt tagja az övezetnek. Ausztrália, Brunei, Chile, Japán, Kanada, Malajzia, Mexikó, Peru, Új-Zéland, Szingapúr és Vietnam összetanakodott és létrehozta az új szabadkereskedelmi övezetet, immár az USA nélkül. Ráadásul ez már nemcsak szabadkereskedelmi övezet, hiszen sok más szabályt is egyeztetnek például a tagállamok polgárainak munkavállalását az övezeten belül, a környezetvédő rendelkezések egységesítését stb. A bejelentést épp a davosi világgazdasági fórumra időzítették, amelyen Donald Trumpot is tiszteletét teszi a héten. Az ünnepélyes aláírás március 8-án lesz. Japán, mely az övezet igazi nagyhatalma, hangsúlyozza, Washington előtt nyitva a kapu, ha Trump meggondolja magát.

Kanada és Mexikó különösen boldog ettől a szabadkereskedelmi egyezménytől. Hétfőn ugyanis újra kezdődtek a tárgyalások Montrealban az Alena-ról. Ez a két országon kívül az USA-t egyesíti egy szabadkereskedelmi övezetben. Trump szerint jól haladnak a tárgyalások, de a két gyengébb partner szempontjából ez azt jelenti, hogy az USA lenyomja Kanadát és Mexikót. Japán a maga részéről folytatja a szerződéskötést: júliusban megállapodott egy szabadkereskedelmi egyezménytől az Európai Unióval. Ahol Cecilia Malström asszony, kereskedelmi biztos kerek perec közölte:

Ha Trump így folytatja, akkor az EU veszi át a vezető szerepet a világkereskedelemben.

"Az amerikaiak saját magukat lőtték lábon azzal, hogy kivonulnak a világkereskedelemből. Ha nem ők határozzák meg a szabályokat, akkor mi fogjuk azt megtenni más államokkal együtt" – mondta a Reutersnek Cecilia Malmström, az EU kereskedelmi biztosa.

"Az EU megoldja a Brexit válságot és minthogy Amerika visszalép, ezért mind többen hozzánk fordulnak vezetésért vagy partneri kapcsolatért." Amit Malström asszony a legrosszabbnak tart, az nem más, mint a WTO elleni támadás. Decemberben a WTO tanácskozásán az USA megvétózta új bírák küldését abba a tanácsba, mely a nemzetközi kereskedelmi vitákat rendezi. Ha így megy tovább, akkor ez ellehetetleníti a világkereskedelmi szervezet működését.

Az EU megteszi, amit megtehet a világkereskedelem védelme és fejlesztése érdekében: szabadkereskedelmi egyezményt kötött Kanadával, elfogadott egy szabadkereskedelmi egyezményt Japánnal, mely még nem végleges. Idén pedig tárgyal Mexikóval, illetve a Mercosur-államokkal egy szabadkereskedelmi egyezményről. Az EU – Trumppal ellentétben – a globális kereskedelem fellendítésére törekszik – kölcsönös előnyök alapján.

Mi van Kínával?

Hszi Csin-ping elnök tavaly Davosban hosszú beszédben állt ki a globális szabadkereskedelem mellett. Ráadásul ez három nappal azelőtt hangzott el, hogy Donald Trumpot beiktatták volna Washingtonban. "Brilliáns volt Hszi Csin-ping elnök beszéde Davosban. Csakhogy a szép szavakat nem követték tettek. A gyakorlatban nem tapasztaljuk azt, hogy a kínaiak könnyítenének azokon a feltételeken, melyek a külföldiek üzleti lehetőségeit jelentik Kínában. Sőt, az EU azt tapasztalja, hogy egyre nehezebb az európai befektetők dolga Kínában. Hszi Csin-ping elnök nem tud vagy nem akar érvényt szerezni mindannak, amit a szabadkereskedelem érdekében elmondott Davosban!" – hangsúlyozta az EU kereskedelmi biztosa, aki a Reuters hírügynökségnek nyilatkozott.

Hszi Csin-ping helyett az idei fórumon gazdasági főtanácsadója, Liu He szólalt fel, és ő további reformokat ígért a nyitás jegyében. „Egyes intézkedések a nemzetközi közösség várakozásait is felülmúlják majd” – fogalmazott a Bloomberg tudósítása szerint Liu. „Kína határozottan fellép a protekcionizmus minden formája ellen” – verte vissza az amerikai elnök támadásait, felidézve, hogy szélesítették a hozzáférést a kínai pénzpiacokhoz, és az import erősítése érdekében is lépéseket tett a pekingi vezetés.

Cecilia Malström ott van Davosban, a világkereskedelmi fórumon. Ez egy EU-biztos esetében nem igazán meglepő. Annál inkább az, hogy az antiglobalista húrokat pengető Donald Trump is elmegy Davosba. "Mit fog ott mondani, azt nem tudom. Azt viszont igen, hogy az EU továbbra is kiáll a szabadkereskedelem mellett. Szeretnénk, ha az Egyesült Államok is ezt tenné, és errefelé vezetné a világot. Ha nem hajlandó erre, akkor mi, az EU tesszük ezt meg!" – jelentette ki Cecilia Malström asszony az EU kereskedelmi biztosa, aki a Reuters hírügynökségnek nyilatkozott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!