szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A gázinfrastruktúrát nem lehet kizárólag egy adott országnak szentelni – közölték.

Az MTI hétfőn arról írt, hogy Szijjártó Péter Teodor Melescanuval, a román diplomácia vezetőjével találkozott, és a felek megállapodtak arról, hogy Románia 2020-ra megteremti a Magyarországra irányuló gázexport műszaki feltételeit. 2022-től pedig lehetőség nyílik jelentős mennyiségű, a Fekete-tengeren kitermelt gáz Magyarországra szállítására, miután magyar vállalatok kötötték le a gázszállítási útvonal teljes, évi 4,4 milliárd köbméteres szállítási kapacitását.

A román külügyminisztérium cáfolja Szijjártó Pétert. "Az európai szabályozás szerint nem beszélhetünk olyan gázforrásokról vagy infrastruktúrákról, amelyek kizárólag egy adott országra vonatkoztak" – közölték. 

Hozzáteszik, hogy Szijjártó bukaresti látogatása során "nem született olyan megállapodás vagy dokumentum, amely a Romániából Magyarországra irányuló gázexportra, vagy más, az energiaszektorba tartozó projektre vonatkozna".

Mint írják, a megbeszélések során megvitatták a projekt már ismert, nyilvános elemeit, és a fejlesztések státuszát.

A Business Review szerint Szijjártó látogatása rendkívül ellentmondásos volt, mivel eleinte Teodor Melescanu nem is volt hajlandó találkozni a magyar külügyminiszterrel.

Hírünkre a Külügyminisztérium is reagált. Mint írják, "a román és a magyar gázvezeték-üzemeltető cégek által kiírt kapacitáslekötési aukción két magyar cég kötötte le a román-magyar interkonnektor 2022 utáni teljes kapacitását román-magyar szállítási irányban. A Fekete-tengeri gázmezőről azonban nyilvánvalóan nemcsak ebbe az irányba fognak gázt szállítani, hanem más csöveken, más országok irányába is. Ezért a román külügyminiszter nyilatkozata értelmetlen."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!