szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy baranyai kisfalu közmunkásai között vonta meg az "Orbanomics" mérlegét a lap.

Tündérmese
2010-ben a válság közepén lépett hivatalba a második Orbán-kormány, amely az azóta beindult fellendülésnek köszönhetően ma már sikerekről beszél, sőt, Matolcsy György Tündérmesét emlegetett. Cikksorozatunkban bemutatjuk, mennyiben járult hozzá a Fidesz-KDNP gazdaságpolitikája az elmúlt nyolc évben ehhez az eredményhez, mi van a dicshimnuszok mögött, és mire kell számítanunk a gazdaságban, ha a következő négy évben is Orbán Viktor marad a kormány élén.
Friss cikkek a témában

Siklósnagyfaluból közöl riportot a The New York Times, a lap a Baranya megyei község közmunkaprogramján keresztül mutatja be az „Orbanomics”, vagyis a lap megfogalmazása szerint „újraválasztásra készülő szélsőjobboldali miniszterelnök, Orbán Viktor” gazdaságpolitikájának hatását.

A lap felidézi, hogy 2010 után Orbán közmunkaprogramot hirdetett, amelyben a 472 lelkes falu 73 lakója is részt vett. Ennek eredményeként csökkent a munkanélküliség, ám – emeli ki a cikk – a látszat csal, még ha a miniszterelnök hívei ennek ellenkezőjét is állítják.

A lap tudósítója megszólaltatja Lovas Istvánt, az újságíró szerint az emberek azt érzik, hogy sokkal jobban élnek. A számok – amelyeket a lapnak e-mailben válaszoló Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter is felsorol – valóban ezt mutatják, ám a New York Times a makrogazdasági mutatókon túl más számokat is idéz. Például azt, hogy romlott Magyarország helyezése a PISA-felmérésben, az európai egészségügyi indexben és a korrupciós helyzet is rosszabbá vált az elmúlt években.

Azt is kiemeli a lap, hogy a gazdasági sikereket részben olyan, a kormánytól független tényezők magyarázzák, mint az országba áramló uniós források. A megteremtett munkahelyek csaknem fele – 350 ezer – pedig olyan állás, amelyet a magyarok az EU más országaiban töltenek be.

A cikk ír a kormány „unortodox” eszközeiről, például a magánnyugdíjpénztári megtakarítások lenyúlásáról. És azt is felidézi, hogy a siklósnagyfalui közmunkások nagyjából 175 dollárt keresnek egy hónapban.

(The New York Times)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gyükeri Mercédesz Gazdaság

A sikerpropaganda és ami mögötte van: az Orbán-kormány hét főbűne

Ha csak a számokat nézzük, hihetünk a kormány gazdasági sikerekről szóló nyilatkozatainak, ha viszont a számok mögé nézünk, egészen más kép rajzolódik ki. A mostani kampányban ugyan a migránsozás gyakorlatilag kiszorította az ilyenkor kötelező sikerpropagandát, azért mi igyekszünk megcáfolni a kormány állításait.