Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A nőkre viszont épp az ellenkezője igaz. Még Magyarországon is tapasztalható, hogy a nők bérhátrányba kerülnek, ha gyerek mellett kezdenek dolgozni.
Az apák minden európai országban többet keresnek, mint gyermektelen férfitársaik, azonban a nőkre általában ennek ellenkezője igaz. Különösen a közép-európai országokban, köztük Magyarországon tapasztalni, hogy a nők bérhátrányba kerülnek, ha gyerek mellett vállalnak munkát – írja a G7.
A portál cikke szerint az országokban, ahol a nők nagyobb arányban dolgoznak, ott a fizetések sem maradnak le annyira a gyermekvállalás miatt. Ehhez általában rugalmas foglalkoztatási formákra van szükség, vagy hogy az óvodai ellátás és a társadalom támogassa a nők gyermek melletti munkavállalását is.
A nők bérhátrányba kerülését az okozza, hogy a gyermek születése után jellemzően sokáig távol maradnak a munkaerőpiactól, aminek hatására elkopik a tudásuk, a kapcsolati hálójuk pedig elavul.
De ugyanígy igaz a munkahelyi preferenciák megváltozása is, teszik hozzá a cikkben, gyermekvállalás után a nők ugyanis rugalmasabb munkaidőre és stresszmentesebb munkára vágynak.
Lovász Anna, az MTA Közgazdaságtudományi Intézetének kutatója és lengyel kollégája nemzetközi viszonylatban is megvizsgálták az anyák és az apák, valamint a gyermektelenek közötti átlagos bérkülönbségeket, és azt találták, hogy az európai országok három csoportra bonthatóak.
Az első csoportban három dél-európai ország, Görögország, Spanyolország és Olaszország szerepelnek. Itt kevésbé elérhetőek a bölcsődék és óvodák, így az anyák vagy csak rövid ideig maradnak távol a munkától, vagy végleg kilépnek a munkaerőpiacról szülés után.
A második csoportban nyugat-európai országok találhatóak (például Belgium, Hollandia, Franciaország), ahol elérhetőek a gyermekellátási intézmények, az anyák pedig nem maradnak nagyon sokáig távol a munkából. Ezekben az országukban az anyák bérhátránya is kicsi.
A harmadik csoportba tartoznak a közép-európai országok, köztük Magyarország, Németország és Ausztria is. Itt az jellemző, hogy anyák nagyon sokáig távol maradnak a munkától szülés után, így itt a legnagyobb a gyermekes nők bérhátránya.
Ezzel szemben, derült ki a kutatásból, a gyermekes apák minden országban többet keresnek a gyermekkel nem rendelkezőknél, melynek alapvetően három oka van: az apák több munkaórában dolgoznak, tudatosabban kérik az előléptetéseket és a fizetésemeléseket, emellett őket pozitívan diszkriminálják a munkáltatók.
Magyarország a gyermekvállalás különösen visszatartja a nőket a munkavállalástól, amely jelenséget erősíti, hogy kevés a bölcsődei férőhely és a rugalmas foglalkoztatási forma – teszik hozzá.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.