szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Az Európai Uniót és Kínát egyaránt az USA ellenfelének nevezte Trump a kereskedelmi háborúban, éppen akkor, amikor az európai vezetők Pekingben tárgyalnak a szokásos éves csúcstalálkozón. Jean-Claude Juncker és Donald Tusk Li Ko-csiang miniszterelnökkel cserélt eszmét.

A kínai kormányfő nemrég Európában járt. Szófiában a 16+1 csúcstalálkozón vett részt, vagyis közép és kelet-európai vezetőkkel tárgyalt. Li Ko-csiang cáfolni volt kénytelen azt a brüsszeli vádat, hogy az Európai Unió megosztására törekszik. Nemcsak ez nyugtalanítja Kína gazdaságpolitikájában Brüsszelt, hanem az, hogy a Mennyei Birodalom piaca még mindig nagyon zárt a külföldi befektetők előtt.

Erre utalt pekingi sajtóértekezletén Jean-Claude Juncker. A kínaiak persze figyelmes vendéglátók: épp a csúcstalálkozóra időzítették a bejelentést, engedélyezik a BASF óriási, 10 milliárd dolláros petrolkémiai komplexumát. Jüan Feng, a pekingi Reform és Fejlesztési bizottság külföldi befektetéssel foglalkozó osztályának vezetője a China Dailynek elmondta: egyre kevesebb olyan ágazat van, ahol nemzetbiztonsági okra hivatkozva nem engedélyeznek külföldi beruházást. Megy ez, ha van rá akarat- hangsúlyozta Jean Claude Juncker Pekingben. Li Ko-csiang miniszterelnök arról beszélt, hogy Kína továbbra is kiáll a globalizáció és a szabadkereskedelem mellett. Teszi ezt annak ellenére, hogy Trump elnök összesen 200 milliárd dolláros csomaggal fenyegette meg Kínát, és ennek egy része már hatályba is lépett. Washingtonban épp most közölték: az EU tagállamok cégei nem kapnak mentességet az iráni szankciók alól, ha azok ősszel érvénybe lépnek.


 Összefog-e az Európai Unió és Kína Trump ellen?

Aligha. A South China Morning Post című hongkongi lapnak egy vezető uniós szakértő nyilatkozott. Luca Jahier elmondta: hiba lenne belemenni abba az utcába, hogy Trump erőfitogtatására hasonló módon válaszoljanak. Az európaiak ezt már sokszor kipróbálták, és látták, hogy nem megy. A végén mindenki rosszul jár. Az európaiak már csak azért sem szövetkeznek a kínaiakkal Trump ellen, mert sokban az amerikaiaknak adnak igazat. Brüsszelben is éppúgy látják, mint Washingtonban: Kína akadályozza a külföldi cégek piacra jutását, miközben saját cégei vígan nyomulnak előre Európában és Amerikában. A szellemi tulajdon körüli vitákban is osztják Európában Trump nézetét: a kínaiak gátlástalanul lenyúlják a külföldi szabadalmakat anélkül, hogy fizetnének értük.

Az Európai Unió Trumppal szemben nem Kínával fog össze, hanem a WTO szerepét kívánja erősíteni - mondta Donald Tusk Pekingben. Ebben egybeeshetnek az európaiak és a kínaiak érdekei. Tusk egyébként Trump Twitter üzenetét arról, hogy az Európai Unió az Egyesült Államok ellenfele lenne, fake news-nak nevezte a kínai fővárosban- hangsúlyozva, hogy épp ellenkezőleg, az EU és az USA jó barátok. Donald Tusk egyúttal mindenkit felszólított, de elsősorban az EU-t, az USA-t, Kínát és Oroszországot, hogy ne rombolják le a világkereskedelem rendszerét, hanem épp ellenkezőleg, erősítsék meg azt, mert ez a béke alapja.

Trump, aki az élen jár a rombolásban, hétfőn Putyinnal tárgyal Helsinkiben. A német külügyminiszter figyelmeztette, hogy miután Oroszország foglyának nevezte Németországot, most ne kössön alkut európai szövetségesei feje fölött Putyinnal. Trump valószínűleg fütyül a figyelmeztetésre, a hétvégén közölte, 2024-ig akar a Fehér Házban maradni. Vagyis hosszú távra játszik éppúgy, mint a kínaiak. Az európai vezetők alatt azonban inog a szék, jövőre parlamenti választásokat tartanak, és senki sem tudja megjósolni, hogy milyen összetételű lesz az új Európai Parlament, melynek azután a világ legnagyobb gazdasági közösségének kellene irányt mutatnia.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!