szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Fél éves huzavona után sikerült kiszednie az Átlátszónak a Magyar Labdarúgó-szövetségből, mely cégek támogatták az elmúlt három évben TAO-jukkal a Felcsút, a Ferencváros, a Kisvárda, a Mezőkövesd és a Videoton (am már Mol-Vidi) futballklubokat.

A nehezen megszerzett adatokból kiderül, hogy a Felcsúti Utánpótlás-nevelési Alapítvány legbőkezűbb támogatói Mészáros Lőrincnek és üzlettársainak cégei voltak. A Mészáros és Mészáros Kft. és a Hódút Kft. csak a 2015/2016-os évben 1 milliárd forint TAO-támogatást utalt a szervezetnek, ehhez 100 milliót dobott még hozzá Orbán Viktor apjának egyik érdekeltsége, a Dolomit Kft. több más cég mellett.

2016/2017-ben az MKB Bank – amelynek többségi tulajdonosan Mészáros Lőrinc – 1,16 milliárd forintot küldött ilyen úton Felcsútra. 720 milliót kapott a szervezet a Magyar Takarékszövetkezettől, 560-at pedig ugyancsak Mészáros vasútépítő cégétől, az R-Kordtól.

A legnagyobb TAO-küldő 2017/2018-ban a részben állami tulajdonban lévő Mol egyik leányvállalata, a Mol Petrolkémia Zrt. volt 1,5 milliárd forinttal, az MKB Banktól pedig 1,4 milliárd forint érkezett Felcsútra TAO formájában. Mészáros Lőrinc két cégétől a Mészáros és Mészárostól, valamint az R-Kordtól pedig összesen 891 millió.

A Mol cégcsoport nemcsak a Felcsútnak juttatott nagy összegeket. Garancsi István klubjának, a Videotonnak 2015 és 2018 között összesen 431 millió forintot küldtek TAO-ban a leányvállalatai, Seszták Miklós akkori fejlesztési miniszter városának csapata, a Kisvárda pedig 461,3 milliót kasszírozott. Tállai András korábbi NAV-elnök Mezőkövesdje pedig 1,136 milliárd forinthoz jutott így.

A Transparency International Magyarország szerint a lista bizonyítja, hogy a részben állami tulajdonú, vagy a közbeszerzéseken sikeres cégek a TAO-támogatásokon keresztül a be nem fizetett adóikból hálálják meg a bevételeiket.

Az Átlátszó cikkéről beszámoló RTL Klub Híradója kereste a Molt, hogy megtudja, mi alapján döntöttek a fideszes politikusokhoz közel álló klubok támogatásáról. Válaszában a cég azt írta, támogatásaikat széles körben osztják szét, "a támogatott szervezetek között vannak sportegyesületek és előadó-művészeti szervezetek egyaránt. A támogatások részletei a Mol-csoport szempontjából adótitoknak minősülnek".

Az Mfor áprilisi összesítése szerint az elmúlt hét esztendőben összesen 526 milliárd forint társasági adót nem fizettek be a cégek az államkasszába, ezt az összeget adták oda inkább sport- vagy kulturális szervezeteknek.

A kormány sokáig kitartott amellett, hogy a TAO nem közpénz, a Kúria tavaly októberi döntése azonban véglegesen kimondta, hogy de igen, az.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!