szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Határidőig a károsultak fele jelentkezett az állami kártalanításra, mert a jogosultság feltételei például a Szeviép leányvállalataival szerződött, és az időközben elhunyt vállalkozók rokonait is kizárták az igénylésből. Most jelentősen bővülhet a kör.

Kétszer annyian is jelenkezhetnek kártalanításra, mint eddig, ugyanis szélesre tárta a kártalanításra jogosultak körét a kormány a Szeviép ügyében, a részletek a csütörtöki Magyar Közlönyben jelentek meg. Egy korábbi rendeletben is biztosított az állam lehetőséget a kártalanításra, de akkor a jogosultságból kizárta azokat a vállalkozásokat, például amelyek a Szeviép alvállalkozóival álltak szerződésben, illetve azok sem nyújthattak be igényt, akik csupán a kintlevőséget megörökölték. A most megjelent rendelet lényegében a pénzintézeteket, vagy a fővállalkozó vezető beosztású tagjainak hozzátartozóit zárja ki a jogosultságból.

A Szeviép a 2008-as pénzügyi válság éveiben került nehéz helyzetbe, 2010 – ben csődöt is jelentettek, majd a cég felszámolása is megindult. Az azt megelőzően több uniós projektet is bonyolító cég építette az M43-as sztrádát is, ezzel a beruházással kapcsolatosan, az abban munkát elvégző több száz alvállalkozót nem fizetett ki a cég. Időközben nyomozás indult a Szeviép ellen, majd 2015- ben vádat is emeltek három cégvezető ellen csődbűntett gyanújával, az eljárás jelenleg is folyik a Szegedi Törvényszéken.

A Czeglédi Csaba „ügyében” ki nem fizetett iskolaszövetkezeti diákok kártalanításhoz hasonlóan, rendhagyó módon, az állam kártalanítást hirdetett a Szeviép károsultak számára is, a csütörtöki Magyar Közlönyben megjelent rendelet szerint most lényegében azok a vállalkozások, amelyek még nem húzták azóta le a rolót, meg is kapják a pénzüket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!