Feszültség és konfliktus a szervezetben – Hogyan kezelhető?
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
Aktívak, olykor milliárdos befektetésbe fognak, esetenként pedig Tiborcz köreivel üzletelnek azok a vállalkozók, akik az idestova egy éve lezárt letelepedésikötvény-programhoz köthetők. A kötvénybuli miatt feljelentést tett a Transparency International, hivatali visszaélés gyanújával.
Közös szerencseszáma lehet Habony Árpádnak, a legtitokzatosabb kormányzati tanácsadónak, valamint Csiszár Gergőnek, a korrupciós közbeszerzési ügyekbe keveredett, korábban a kormányfői vő, Tiborcz István érdekszférájába tartozó Elios Zrt. igazgatójának és a nem kevésbé botrányos letelepedésikötvény-program kínai szálában érdekelt Boros Attilának. Legalábbis mindhármuk hongkongi érdekeltsége ugyanannak a toronyháznak az 1702-es szobájában székel, ráadásul távoli ügyeiket ugyanaz a titkár intézi. Habony 2015-ben szállt be az Asia Frontier nevű vállalkozásba, s megjelenése – a Direkt36 oknyomozó portál kutatásai szerint – összefügg a magyar kötvényüzlet felpörgésével. Boros és Csiszár pedig tavaly ősszel – fél évvel a kötvényakció lefújása után – közös vállalkozást jegyeztetett be az 1702-es kabalaszobába: a Post For Rent International Ltd.-t. Pár nappal később e cég magyarországi leányt alapított azonos néven, számítógépes feladatokra és médiaszolgáltatásokra, Boros és Csiszár vezényletével.
Rejtély, mire készülnek ők így együtt, de indulótőkéjük lesz hozzá bőven. Boros az egyik tulajdonosa a kajmán-szigeteki Hungary State Special Debt Fund (HSSDF) ügynökcégnek, amely a kínaiakat szervezte Magyarországra. A 2013 őszén indult speciális kötvényprogram lehetőségével 6855 külföldi élt, a családtagokkal együtt nagyjából 20 ezren jöhettek. A letelepedés feltételéül szabott 300 ezer eurós „beugróból” és a további fizetnivalókból összesen 600–800 millió euró, azaz 180–250 milliárd forint is befolyhatott a közvetítőkhöz, ám az titok, hogy pontosan kik és mennyit kerestek ezen.
Boros mindenesetre számtalan magyarországi vállalkozásban érdekelt, jellemzően olyanokban, amelyek kapcsolódnak a kínaiakhoz. És láthatóan jól is megy nekik. A szintén az ominózus 1702-es szobában működő Hungary Holding Ltd.-nek és Boros gyermekének közös vállalkozása, a lakásokat áruló Garay Gardens Kft. például csak 2016-ban közel másfél milliárd forint árbevételre és 260 milliós haszonra tett szert. Történetesen a Garay Gardens előzőleg Tiborcz István üzlettársának, Paár Attilának a cége volt, WHB Projekt Gamma néven. Az elmúlt három év alatt milliárdos bevétel áramlott a HSSDF vezető kínai alügynöke tulajdonában álló ABC International Kft.-hez és a Special Debt Kft.-hez is. Mindkettőhöz köze van Borosnak, ám egyiknél sem lehet tudni, mire költötték a befolyt pénzt.
Stop offshore-os! |
„A letelepedési kötvények korrupciós története azért érdekes, mert nincs semmilyen társadalmi haszna, míg az adópénzekből épülő stadionok vagy a jegybanki alapítványok beruházásai legalább rövid távon élénkítik a gazdaságot” – summázta a HVG-nek Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország (TI) jogi vezetője. Számításai szerint az állam körülbelül 60 milliárd forintot bukik a rögzített, magas hozamot garantáló kötvényeken. A pénzt nem lehet visszaszerezni, amíg be nem bizonyosodik, hogy a kormányhoz közel állók bújnak meg az offshore cégek mögött. Kormányzati akarat híján erre semmi esély, hiába mondja ki az alaptörvény, hogy az állam csak átlátható szervezeteknek juttathat közpénzt. Bűncselekményeket gyanít a TI az említett cégek engedélyezése körül is, ami miatt januárban feljelentést tett. Hivatali visszaélést feltételeznek, mert az Országgyűlés gazdasági bizottsága még a saját maga által felállított szabályokat sem tartotta be – legalábbis ez olvasható ki azokból a közérdekű adatokat tartalmazó dokumentumokból, amiket a TI kiperelt a bizottságtól. Az ügynökcégek által benyújtott kérelmek sokszor nem kerültek a testület napirendjére, így azokról feltehetően Rogán Antal vagy utódja, Bánki Erik elnökök saját hatáskörükben döntöttek. Jogsértőnek tűnik két offshore cég engedélyének visszavonása is elégtelen aktivitásra hivatkozva, mert nem telt el a mérlegeléshez szükséges három év. Ha pedig mindez mégsem így volt, a közérdekű adatokkal élt vissza a bizottság, mert hiányosan adta ki azokat a TI-nek. Az pedig már több mint vicces lenne, ha egy esetleges jogerős, a bizottság eljárásában bűncselekményeket megállapító ítélettel a kezükben kártérítésért perelnék az államot azok az offshore cégek, amelyeknek törvénytelenül vonták vissza a licencét. |
Úgy tűnik, aki Habonnyal ismeretségbe kerül, annak fut a szekere. Nemcsak kínai, hanem grúz körökben is. A grúz–izraeli kötődésű Shabtai Michaeli és társa, Michael Gagel a liechtensteini VolDan kötvényügynökség munkáját segítette. Ezek után talán nem véletlen, hogy az utóbbi testvére alapította azt a máltai céget, amely nemrégiben közel négymilliárd forintért megvette a gyógyszerészeti intézet budapest-belvárosi épületét.
A kötvényüzlet guruja, Rogán Antal egykori egyetemi ismerőse, a bolgár származású Balogh Radosztina és üzlettársai alapították az egyetlen magyar bejegyzésű ügynökcéget, az Arton Capital Kft.-t. E cég 2014–2016-ban több mint félmilliárd forint profitot könyvelt el. Tavaly azonban gyanús körülmények között kirabolták, és 600 millió forintot elvittek tőle – ezzel legálisan csökkentheti az eredményét. A vállalkozást állítólag azért tették ki annak, hogy itteni bejegyzése okán publikus legyen a mérlege, mert ez volt a jogi feltétele, hogy a nem a hazájukból érkező külföldieket is kiszolgálhassa, például azokat, akik épp Magyarországon vannak. Ki is használták a lehetőséget, hiszen az Artonnak bedolgozott például a bahreini konzul, Garamvölgyi Balázs is. A diplomata akkor került az újságok címoldalára, amikor elkísérte az ottani energia- és olajügyi miniszterhez az országba érkező Tiborczot és feleségét, Orbán Ráhelt. Garamvölgyit ugyanakkor inkább a szocialistákhoz közel állónak tartják – a Heti Válasz szerint például részt vállalt Mesterházi Attila egykori kampányában –, így az sem lehetetlen, hogy a kötvényüzlet hozta pénzekből a Fidesz holdudvarán kívülre is csordogált.
A Rogán–Habony-alaptengelyhez közel állónak tűnik viszont Kosik Kristóf ügyvéd is, aki az Országgyűlés akkoriban Rogán által elnökölt gazdasági bizottságának segédkezett a sajátos magyar kötvényes modell kidolgozásában. Nem önzetlenül: a legtöbb ügynökcég őt – vagy őt is – alkalmazta, ügyfelenként ötezer euróért, vagyis irodájához öt–tíz milliárd forintnyi összeg folyhatott be. Meglehet, Kosik ingatlanokba forgatná, amit keresett, a kötvényes üzlet elindítása után ugyanis megalapította az – egyelőre üres – Belvárosi Befektetési és Ingatlanhasznosító Zrt.-t.
„Nem kényszerből dolgoztam Kosikkal, hanem azért, mert ő járatos ebben” – szögezte le a HVG-nek Földvári Gábor, a ciprusi Innozone kötvényügynökcég tulajdonosa, korábban a Bookline alapítója. „Régóta foglalkozom a letelepedéssel, most is ügynökösködöm, például a ciprusi kötvényt árulom, ahol az engedély fejében 2,5 millió euróért ingatlant kell venni” – teszi hozzá. Szerinte ez az üzlet tényleg jövedelmező, de dolgozni kell vele, és osztozni azzal, aki ügyfelet hoz. Ez általában 25 ezer euróba kerül fejenként. Azt mondja ugyanakkor, hogy 8-9 milliárd forint körüli vagyonát alapvetően a 2008–2010 között vásárolt ingatlanjaiból szerezte. Földvári régi üzlettársa Bodó János galériatulajdonos, akinek Migrat nevű ciprusi cége utolsóként kapott engedélyt a letelepedésikötvény-kereskedelemre. Azóta másféle üzletekbe is belefogott: vagyonkezelő céget alapított, amivel ingatlanüzletbe és villamosenergia-kereskedésbe kezdett, és beszállt egy Balatonhoz közeli vendéglátó-vállalkozásba is.
Holtában is hozhat pénzt a magyar letelepedésikötvény-üzlet. A legtöbb ügynök feltünteti a honlapján, hogy a programot lefújták, a részletes leírást azonban fent hagyja, hátha – a választások kimenetelétől függően – újraindítják. A Kuroi Neko névvel fémjelzett oldalon pedig egy hasonló nevű, a cégnyilvántartásban nem található magyar kft most is 100 százalékos sikert ígér az itt letelepedni vágyó és ezért befektetésre hajlandó külföldieknek. Szemfülesek mindenütt vannak – mondják erre a bennfentesek –, tízből háromnak el tudják intézni a letelepedést a törölt programtól függetlenül is, azok pedig lenyelik, hogy lehúzták őket 300 ezer euróval.
GYENIS ÁGNES
a.gyenis@hvg.hu
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
Mexikót is hasonló vámokkal sújtja az amerikai elnök.
Egy hollywoodi film forgatókönyvének lapjaira kívánkoznak az izraeli nukleáris fegyver megszerzésének részletei.
A másik azt válaszolta, hogy ő nem tett ilyet.
Apáti Bence mozgalmának éppen volt érkezése ezt legyártani.
A férje brazil, meg ott elismerik a melegházasságot.