Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A kormány 1,2 milliárd forintot csoportosított át a 2018-as költségvetésben „nemzetközi sportesemények megrendezését célzó pályázatok” előkészítésére, illetve a fővárosi agglomeráció fejlesztésére – derül ki egy kormányhatározatból.
A pénzt a Kemény Ferenc-programból veszik el, ez tartalmazza azoknak a sportberuházásoknak a nagy részét, amiket a 2024-es olimpiára akartak megvalósítani. Az 1,2 milliárdot nem veszik ki a programból véglegesen, a határozat szerint a pénzt a 2020-as költségvetésben vissza kell pótolni. Vagyis gyakorlatilag a kormány a jövőből, a még el sem készült 2020-as költségvetésből csoportosított át pénzt arra, hogy a jelenben sporteseményekre tudjon pályáztatni - olvasható az e heti HVG-ben.
A sportesemény-pályázatok ilyen vastag megfinanszírozása nem meglepő, a kormánynak felvállalt célja, hogy minden elérhető rendezést Magyarországra hozzon. Szabó Tünde sportért felelős államtitkár még 2018 februárjában jelentette be, hogy Budapest elnyerte az Európa Sportfővárosa címet 2019-re, a városnak ezért összesen legalább 365 mindenféle sporteseményt kell rendeznie abban az évben.
A kormány határozata a Kemény-programban foglalt fejlesztések előkészítésére (!) szánt 35 milliárd forint ütemezését is módosítja. Egy 2016 végi döntés szerint a kormány erre 2018-ban 8 milliárdot szánt volna, 2019-ben 12,2 milliárdot, 2020-ban 6,5 milliárdot, 2021-ben 6,9 milliárdot, végül 2022-ben 1,3 milliárdot. Az új verzió szerint 2018-ban csak 4,3 milliárd jut erre a célra, 2020-ban viszont 10,3 milliárd, más szóval 4 milliárd forintot elcsúsztattak két évvel. Mindez alapvetően nem jelent semmit, 2016 végén a számokat nyilván hasraütésszerűen találták ki, adva, hogy nem voltak konkrét tervek a beruházásokra. Ráadásul a program eredetileg nem szerepelt a 2018-as költségvetésben, ennek az a legvalószínűbb magyarázata, hogy a büdzsét 2017 tavaszán írták, amikor Magyarország visszalépett a rendezéstől. A kormány 2017 végén pakolt át a programba 3 milliárd forintot, 2018 közepén pedig 4,3 milliárdot. A 2019-es költségvetésben 9,6 milliárd forint szerepel a Kemény-program során. További részletek az e heti HVG-ben.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
A szakértő szerint a megoldás nem egyszerű, de mindenképp létezik, és nem csak a szülés vagy az idő múlása hozhat enyhülést.
Most Lázár János tárcája már csak annyit közölt: elképzelhető, hogy felszedik a zenélő burkolatot.