Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Millimétereket léptek előre a rendezett Brexit felé vezető úton a brüsszeli találkozón. És mindenki fel van készülve a legrosszabbra.
Nem tárgyalható újra a Brexit-megállapodás – az elmúlt napok üzengetései után a brüsszeli EU-csúcson Theresa May szemébe is mondták az uniós vezetők a verdiktet. A brit kormányfő csupán annyit kapott – és ezt a kétnapos találkozó első estéjén elfogadott nyilatkozat is megerősítette –, hogy az Európai Tanács megerősítette, az ír-északír határ átjárhatóságát biztosítani hivatott tartalékmegoldás (backstop) elkerülése érdekében mindent megtesz az Európai Unió, és ha mégis szükség lenne a bevezetésére, „az ideiglenes jelleggel lenne alkalmazandó”. Ennek azért van jelentősége, mivel a brit kormány jogi tanácsosa is úgy értékelte a megállapodást, hogy a backstop akár örök életre az unóis belső piachoz láncolná Észak-Írországot, és az ír-északír határ átjárhatóságát úgy teremtené meg, hogy közben a sziget északi, Nagy-Britanniához tartozó felét elvágná a szigetország többi részétől.
Van azonban a nyilatkozatban egy nyugtalanítóbb mondat is: hogy fel kell készülni „minden lehetséges kimenetelre” – vagyis akár a rendezetlen (no-deal) Brexitre is. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke közölte, hogy a brüsszeli testület december 19-én közzétesz egy dokumentumot a felkészülés szempontjából hasznos információkkal. Hírek szerint ugyanakkor felvetődött az is, hogy januárban egy újabb rendkívüli csúcsot tartsanak a Brexitről – azt nem tudni, pontosan miről.
Theresa May néhány órával az után, hogy megnyerte a pártjában ellen kezdeményezett bizalmi szavazást, abból a célból utazott a brüsszeli találkozóra, hogy biztosítékokat kérjen parlamenti képviselői számára. Pontosabban, hogy ezeknek a segítségével elfogadtassa a brit alsóházzal is a kilépés és a későbbi viszony feltételrendszereit összegző megállapodásokat – erre a szerdai állapot szerint nem sok esély van. És a péntek reggeli szerint sem, hiszen May-nek nem sikerült garanciát kapnia arra a tervére sem, hogy ha be is vezetik a backstopot, az legfeljebb 12 hónapig lesz hatályban.
A kutyaszorítóba került politikus Brüsszelben állítólag arról beszélt kollégáinak, hogy az elmúlt két év során reméli, sikerült bizonyítania, hogy bízhatnak benne, azt teszi, ami helyes, attól függetlenül, hogy az politikailag mennyire nehéz a számára. Ez komoly stílusváltás ahhoz képest, hogy a brit vezetők korábban mindig konfrontatívan „indultak harcba” az EU-csúcsokon. Elég Margaret Thatcher legendás kijelentésére („Vissza akarom kapni a pénzemet!”) gondolni, amellyel kiharcolta és a kilépésig bebetonozta azt, hogy a többi tagország visszatérítést fizet a briteknek.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.