szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Varga Mihály logikus lépésnek nevezte, hogy egy terjeszkedő szakaszban lévő nemzetközi fejlesztési bank Magyarországon választ új székhelyet.

Magyarország 1970-ben alapító tagja volt a Nemzetközi Beruházási Banknak, de a nem elég átlátható és hatékony működés miatt 2000-ben kilépett a szervezetből. Tagságát 2014-ben újította meg, és Oroszország, valamint Bulgária után a szervezet harmadik legnagyobb részvényesévé vált. Az NBB további tagjai Kuba, Csehország, Mongólia, Románia, Szlovákia és Vietnam.

Varga Mihály pénzügyminiszter júniusban írt alá egyetértési nyilatkozatot Nyikolaj Koszov bankelnökkel arról, hogy a bank irodát nyit Budapesten, később pedig arról döntött a bank kormányzótanácsa, hogy a regionális székhelyüket is Budapestre teszik.

A Pénzügyminisztérium mai közleménye szerint „a Nemzetközi Beruházási Bank székhelyének Magyarországra helyezése tovább erősíti Magyarország és Budapest nemzetközi pénzügyi központ szerepét”. Varga korábban azt nyilatkozta, a székhely Budapestre költözésétől a bank versenyképességének és fejlesztési lehetőségeinek nagymértékű javulását várják. A Fitch Ratings egyébként "BBB" kategóriából "BBB+" kategóriába emelte az NBB hitelminősítését november 22-én.

Jelenleg öt nagy nemzetközi fejlesztési bank székhelye található az Európai Unió területén, de egyik sem a közép-európai régióban, így az NBB Budapestre költözése jelentős előrelépés és elismerés a magyar gazdaságpolitika számára – hangsúlyozták a minisztériumi közleményben.

Október közepén egyébként a kormány arról tárgyalt, hogy Magyarország újra belépjen a moszkvai központú Nemzetközi Gazdasági Együttműködési Bankba (IBEC), hogy tovább növeljék a bevonható nemzetközi forrásokat.

(A kapcsolt képen Orbán Viktor tárgyal Nyikolaj Koszovval, az NBB elnökével január 28-án. Forrás: MTI)

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!