Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A jegybank szerint a kormány által vártnál lassabban nő majd a magyar gazdaság, emiatt a jövő évi költségvetési bevételek 319 milliárddal lehetnek alacsonyabbak.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elemzői szerint a kormány némileg optimista a gazdasági növekedést illetően, hisz az négyszázalékos bővüléssel számol 2020-ra is, ezzel szemben a jegybank csak 3,3 százalékot vár – írja a Népszava a 2020-as központi költségvetés jegybanki jelentése alapján.
A lassabb növekedés miatt a jegybank számítása szerint az államháztartás bevétele 319 milliárd forinttal lehet kevesebb annál, mint amit a kormány vár. Ez az összeg egyáltalán nem elhanyagolható, hiszen a jövő évre a kormány által tervezett bruttó hazai termék (GDP) 0,7 százaléka, miközben a hiányt a GDP egy százalékára várják.
Az MNB által feltárt 319 milliárd forintos kvázi bevételkiesés nagyobb része – 257 milliárd forint – államháztartási adó- és járulékbevételeinél jelentkezik, míg a fennmaradó 65 milliárd forint kiesését uniós támogatások átutalásánál várják. A legnagyobb elmaradás – 151 milliárd forint – a fogyasztási adókban keletkezhet az MNB elemzői szerint, ám míg az áfabevételeket 186 milliárd forinttal kisebbre várják, mint a kormány, addig a jövedéki adóból 30 milliárdos többletbevételt remélnek. A különbség a kormányzat és az MNB eltérő makrogazdasági várakozásából ered: a jegybank a kormánynál mérsékeltebb – 3,9 százalékos – fogyasztásnövekedéssel számol, míg a kormány szerint ez elérheti a 4,8 százalékot is. Ezen felül az MNB szerint a kormány az áfabevételek növekedését a gazdaság fehéredésére alapozza, amihez viszont az elemzők szerint további intézkedésekre lesz szükség, de ilyeneket egyelőre nem mutatott be a kabinet. A cégek adóiból a jegybankban 30 milliárd forinttal kevesebbet várnak, mint ami az elfogadott költségvetésben szerepel, míg a lakossági befizetéseknél 55 milliárd forintos lyukat látnak – ez utóbbi gyakorlatilag a személyi jövedelemadó-bevételeket érinti.
Egyébként a költségvetésbe évek óta több bevétel folyik be, mint amennyivel a Pénzügyminisztériumban a büdzsé készítésekor számoltak. Mondjuk a költségvetés teljesülése mindig bizonytalan, a Fidesz hatalomra kerülése óta ugyanis azt már tavasszal elkészítik és nyár elején átviszik a parlamenten. Jóval az előtt, hogy a megelőző év költségvetésének teljesülését részletező zárszámadás elkészülne.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.