szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Vajon az irányváltás egy újabb színjáték, vagy stratégiát váltott a brit miniszterelnök?

Boris Johnson brit miniszterelnök szerint továbbra is lehetséges új megállapodás elérése a Brexitről a kilépés jelenleg érvényes október 31-i határidejéig. A politikus, aki hétfőn Dublinban Leo Varadkar ír kormányfővel tárgyalt, közös sajtóértekezletükön kijelentette: "elsöprő erővel" vágyik arra, hogy sikerüljön megállapodni az EU-val a Brexit feltételeiről.

Szeretnék megállapodást. Alaposan átnéztem, mit is jelentene a no-deal. Megoldanánk, az Egyesült Királyság túlesne rajta, de az az államirányítás csődje lenne, amiért mindannyiunknak vállalni kellene a felelősséget.

Igen, ugyanarról a Boris Johnsonról van szó, aki egy hete még olyanokat mondott, hogy kilépteti országát az EU-ból, ha beledöglik is.

Nigel Farage, a Brexit-párt alapítója szinte azonnal úgy reagált a békülékeny hangra, azzal, hogy „bátor Boris eltűnt”, a Downing Street 10 pedig gyorsan világossá tette: szó sincs arról, hogy Johnson halasztást kérne. Az ezt előíró törvényt amúgy órákon belül szentesítheti a királynő.

Mindezek fényében kérdéses, hogy Johnson új hangneme csupán színjáték, amellyel az írek – ezen keresztül pedig az EU – szemében igyekszik jobb színben feltűnni a következő hetek egyeztetései előtt, vagy valóban a megállapodásra törekszik.

Az mindenesetre biztos, hogy az egyeztetés után is komoly nézeteltérések maradtak a brit kormányfő és ír kollégája között. Amíg Varadkar ragaszkodik a backstophoz, vagyis az ír-északír határ átjárhatóságát biztosítani hivatott tartalékmegoldáshoz, Johnson és a brit konzervatívok a pokolba kívánják. Az ok: a backstop bevezetésébe és feloldásába is beleszólhat az EU.

A brit kormányfő most azt mondta, szerinte akkor is fenntartható az ír-északír határ átjárhatósága és az észak-írországi rendezési folyamatot rögzítő nagypénteki megállapodás, ha az Egyesült Királyság „teljes mértékben” kivonul az EU-ból. Leo Varadkar a sajtóértekezleten úgy fogalmazott: kész meghallgatni bármilyen konstruktív javaslatot a jelenlegi patthelyzet feloldására, Írország azonban nem egyezhet bele és nem is fog beleegyezni abba, hogy "a jogi garanciákat ígéretek váltsák fel".

Varadkar kijelentette: Írország nyitott az alternatív javaslatokra, ezeknek azonban reálisnak, jogilag kötelező erejűnek és működőképesnek kell lenniük. Az ír kormányfő hangsúlyozta, hogy Dublin mindeddig nem kapott ilyen javaslatokat Londontól. Hozzátette: alternatív megoldások híján,

ha nincs backstop, nincs megállapodás sem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!