Majdnem szabályozott pénzügyek helyett biztos pillérek
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Állami kezességvállalás mellett, állami banktól kap 12,8 milliárd forintot az az állami cég, amelyik megvett egy osztrák fegyvergyárat.
38,8 millió euró (vagyis jelenlegi árfolyamon 12,8 milliárd forint) hitel felvételére nyújtott állami kezességet a kormány annak az állami cégnek, amely megvásárolta a brit–osztrák Hirtenberger Defence Systems nevű hadiipari céget – derül ki egy július 26-án megjelent határozatból. A pénz védelmi ipari kapacitásbővítés céljából végrehajtandó beruházás finanszírozására szolgál. A hitelt az MFB Magyar Fejlesztési Bank nyújtja – az MFB állami bank, szóval végső soron állami pénzről van szó.
A HDS megvásárlását a Magyar Nemzetnek adott interjújában jelentette be a haderő- és hadiipari fejlesztéseket koordináló kormánybiztos, Maróth Gáspár. A kormánybiztos a vételárról nem akart beszélni, mert az „az osztrák partner kérésére üzleti titok”. A pénz forrásáról csak annyit mondott, hogy „banki hitelkonstrukcióból” fedezték, „ezáltal a költségvetésnek nem jelentett extra kiadást”. Maróth szerint a HDS vissza fogja termelni a saját vételárát, a hitelt így tudják majd kifizetni. A kormánybiztos titkolózása némileg meglepő, ugyanis az ügylethez nyújtott hitelgaranciáról szóló határozat nyilvános, megjelent a Magyar Közlönyben. Persze előfordulhat, hogy valamivel kevesebbet, vagy esetleg többet fizettek a HDS-ért.
A magyar állami céget, amely megvette HDS-t, úgy hívják, hogy HDT Védelmi Kft. Ezt a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. idén júliusban alapította alig 3 millió forintos tőkével. A dátumok alapján szinte biztosra vehető, hogy kimondottan a HDS megvásárlására létrehozott projektcégről van szó. A cégnek egyetlen alkalmazottja van: Panteleev Demeter, aki a LinkedIn-profilja szerint korábban hivatásos (gazdasági) tisztként szolgált a Magyra Honvédségben magas posztokon, sőt több külföldi katonai misszióban is részt vett mielőtt a Mol Nyrt.-hez igazolt, innen került a HDT Kft. élére – írja Panteleevről a Népszava. A cég főtevékenysége a cégbírósági adatok szerint üzletvezetés, kommunikáció, üzletviteli és egyéb tanácsadás.
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Már párszáz milliós hitelnagyság esetén is – akár több tízmillió forinttal – többe kerülhet cégünknek, ha csupán a kamatszint alapján döntünk.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
A rendszerváltás idejének hangulatát lehetett érezni abban a tömegben, ahol a legtöbben legfeljebb gyerekek voltak akkoriban.
A tömeg emberekből áll – őket mutatjuk meg külön-külön és együtt a HVG fotósainak szemével.
A Tisza Párt és a fővárosi csőd sem maradt ki.
Hatalmas. Ez minden idők legnagyobb Pride felvonulása. Ha nem hiszi, nézze meg a videókat.
Beszédek a 30. Budapest Pride-on.
A hatalom melegellenes politikája minden eddiginél több ellenzékit vitt ki az utcára – fogalmazott a Die Zeit tudósítójának egy Budapest Pride-résztvevő.
A Tisza elnöke szerint látszatpolitizálás folyik trükkök százaival és hazugságokkal.
Szerinte a kérdés csak az, ki akarja-e tenni annak a gyerekeit, amit az elmúlt tíz évben ő is átélt.
„Jó hazafi harcoshoz” méltón tette közzé, hogy 100 százalékos magyar érettségit tett.
Közéjük Charles Leclerc fért be.