Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Óriási létszámhiánnyal küzd a brit nemzeti egészségügyi szolgálat, azaz az NHS, mert a brexit miatt folyamatosan távoznak az uniós orvosok és nővérek – a folyamat egyelőre leállíthatatlannak látszik.
A nővérhiány a leginkább aggasztó Nagy-Britannia közegészségügyi hálózatában, hiszen a brexit-népszavazás óta 11 600 uniós orvos és nővér hagyta ott az NHS-t – hívják fel a figyelmet a Liberális Demokraták.
Állításuk szerint még nagyobb probléma, hogy megszűnik az utánpótlás: míg a brexitszavazás évében 6 382 nővér érkezett az uniós országokból, addig az utóbbi évben mindössze 805, ami már az NHS működését is veszélyeztetheti.
A gondokat fokozza, hogy Nagy-Britannia lakossága is öregszik, egyre többen igénylik a közegészségügyi szolgáltatásokat. Ha a jelenlegi tempóban folytatódik az uniós orvosok és nővérek távozása az NHS-ből, akkor a brit közegészségügy válság elé néz – hangsúlyozza az ellenzék két fő ereje: a Munkáspárt, illetve a Liberális Demokraták.
A kormányzó konzervatívok is tudják, hogy baj van
Ők saját erőből akarják megoldani a problémát, vagyis azt szeretnék elérni, hogy a brit orvosok és nővérek vállaljanak több túlórát. Ezzel növekedne a jövedelmük és legalább részben pótolni lehetne a távozó uniós munkaerőt. A konzervatív kormány ebből a célból csökkentette, illetve átvállalta az NHS-orvosok nyugdíjjárulékának adóját.
Mindez azonban aligha lesz elegendő a hiányok pótlására. Különösen azért nem, mert a brit doktorok nem szívesen vállalnak munkát a hazai közegészségügyben, amely rosszul fizet és sokat kell túlórázni.
Ehelyett vagy a magánszférát választják vagy pedig külföldre mennek. Ausztráliában vagy az Egyesült Államokban például jóval magasabbak az orvosi fizetések és a munkaidőt is pontosabban betartják. Van olyan fiatal orvos, aki a diplomájának megszerzése után egyből nekivág a nagyvilágnak. Velük kapcsolatban felmerült, hogy a diplomájuk 1 millió fontba került, amire hivatkozva néhányan meg akarták akadályozni az orvosok tömeges elvándorlását. Ezt az elképzelést azután gyorsan elfelejtették, mert megsértették volna a személyes szabadságjogokat.
A probléma viszont megmaradt. Egyre nagyobb az orvos és nővérhiány. Ezért máris téli válságról ír a Guardian, mely szerint igazán komoly akkor lesz a krízis, ha Nagy-Britannia valóban kilép az Európai Unióból.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Ha kétségei merülnének fel, akkor nézze meg a 2025-ös év első negyedéves számait.
Kijev rákényszerülhet arra, hogy igazságtalan tűzszünetet kössön.