Itt az új MNB-program: jön a minősített vállalati hitel
Új minősített hitelterméke vezet be a Magyar Nemzeti Bank. Milyen előnyöket tartogat ez a lehetőség a vállalkozások számára?
A Bankmonitor elvégzett egy gyors kalkulációt, mert kíváncsi volt arra, hogy a következő húsz évben hány százalékkal kell éves átlagban emelkedniük a budapesti használtlakás-áraknak, hogy ma megérje hitelt felvenni a vásárláshoz. Az eredmény meglepő, de jobban belegondolva tökéletesen érthető: évi 1,27 százalékos áremelkedés kompenzálja a teljes futamidő alatt kifizetendő kamatot.
Ma 37 millió forintba kerül egy átlagos budapesti, 50 négyzetméteres téglalakás. A vásárláshoz 20 éves futamidőre lakáshitelt veszünk fel (ennek maximuma a vételár 80 százaléka, kicsit óvatosabb megközelítésben a Bankmonitor 75 százalékkal számolt): 27,75 millió forintot.
Ha a leggyakrabban választott 10 éves kamatperiódusú (10 évig fix kamat) lakáshitelt választjuk, akkor 3,4 százalékos kamattal számolhatunk.
A 20 éves futamidő alatt összesen 10,6 millió forinttal fogunk többet visszafizetni a banknak, mint amennyit felvettünk.
Azaz, ha a lakás ára 20 év alatt 37 millió forintról 47,6 millió forintra emelkedik, akkor a hitel költségét kitermelte számunkra az áremelkedés.
Ehhez az árhoz (2039-ben) 1,27 százalékos éves átlagos áremelkedés szükséges.
Azért elegendő mindössze ekkora áremelkedés, mert a vételárnak nem az egészét fizettük ki hitelből, csak a 75 százalékát, a hiteltartozás a pedig 20 év alatt folyamatosan csökken. (A hitelfelvevőnek mindig az aktuális tartozás értékére kell megfizetni a kamatot és nem az eredetileg felvett összegre)
A fő kérdés: reális még 1,27 százalékos éves emelkedés hosszú időn keresztül?
A jövőt senki nem látja pontosan, de az alábbi tényezők sok segítséget nyújtanak a kérdés megítéléséhez:
A Bankmonitor szakértői ugyanakkor a fentiek ellenére sem gondolják azt, hogy ne tudna bekövetkezni árcsökkenés a lakáspiacon: 2007 és 2013 között még inflációtól tisztítva is egyharmaddal csökkentek az árak a pénzügyi válság hatására.
Új minősített hitelterméke vezet be a Magyar Nemzeti Bank. Milyen előnyöket tartogat ez a lehetőség a vállalkozások számára?
Kedvező lehetőség a likviditás javítására feldolgozóipari vállalatok számára.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
Már párszáz milliós hitelnagyság esetén is – akár több tízmillió forinttal – többe kerülhet cégünknek, ha csupán a kamatszint alapján döntünk.
Politikai vádiratot készített a Szuverenitásvédelmi Hivatal minden olyan közvélemény-kutató ellen, aki nem a kormány szája íze szerinti eredményeket tesz közzé a pártok támogatottságáról. Kérdés, kinek és miért állna érdekében, hogy saját hitelét rontva torzítson az adatokon?
A miniszterelnök amiatt panaszolta be az ukránokat, mert a Barátság egyik oroszországi elosztóállomását támadták.
A HVG tudósítója az oroszok által rakétával megsemmisített üzem mellől jelentkezett be.
Több építkezés, valamint NER-közeli vállalakozó is zöld jelzést kaphat az önkormányzattól.