szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csak garanciákkal és pénzügyi segítséggel lehetne meggyőzni őket.

Kifogást emelt Lengyelország, Magyarország és Csehország az Európai Bizottság európai zöld megállapodás (European Green Deal) nevű klímacsomagjával szemben – jelentette a Reuters hírügynökség. A stratégiát, amely azt vázolja fel, hogyan válhat Európa 2050-re klímasemlegessé fellendülő gazdaság és javuló életminőség mellett, hivatalosan csütörtökön mutatják be a brüsszeli uniós csúcson.

A tervhez – amely egyebek mellett 100 milliárd eurónyi (33 ezer milliárd forint) beruházást generálna a klímaváltozás elleni harc jegyében – az Európai Parlament hozzájárulására és a tagállamok jóváhagyására is szükség van, a Reuters értesülései szerint azonban a három országtól nem fogja megkapni.

Szerdán Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár azt közölte: a jelenleg érvényben lévő, 2030-ig szóló vállalásokon felül a magyar kormány csak akkor vállal újakat, ha azok komoly, világos és megbízható számításokon alapulnak.

Grandiózus klímavédelmi tervet jelentett be az Európai Bizottság elnöke

A nagy kérdés az lesz, miből teremtik elő azokat a forrásokat, amelyekkel az európaiakat segítik majd a karbonsemlegesség elérésében.

Andrej Babis cseh miniszterelnök a Twitteren nyilatkozott a kérdésről. Azt írta, hogy országa is el kívánja érni a karbonsemlegességet, de a nukleáris energia nélkül nem lesz képes erre. „Az EU-nak a nukleáris energiát is kibocsátásmentesként kell elismernie” – jelentette ki, hozzátéve, hogy mindezeken túl a karbonsemlegesség elérése hatalmas összegeket fog felemészteni.

A Reutersnek egy meg nem nevezett lengyel illetékes arról beszélt, hogy lát esélyt a megegyezésre. „Nem túl nagy, de nem is túl kicsi” – mondta. Hozzáfűzte azt is, hogy a tervezet legutolsó változatát ők is módosítanák. Elsősorban a finanszírozásra várnak garanciákat.

A három ország nem először blokkolja a nyilatkozatot. Orbán Viktor például többször kifejtette már, hogy júniusban azért nem támogatta azt a nyilatkozatot, amely a karbonsemlegességet irányozta elő, mert pénzügyi segítség nélkül ezt nem látja elérhetőnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Serdült Viktória Itthon

Kovács Zoltán ámokfutásának az országra nézve kínos következményei is lehetnek

A magyar kormány kommunikációs államtitkára Twitter-közvetítésével megsértette a Tanács eljárási szabályzatát, a történtekről Ursula von der Leyent is értesíteni fogják. Kovácsot a civil szervezetek háttéranyaga boríthatta ki, amelyet az uniós miniszterek is tanulmányoztak, miközben a Magyarországgal szemben indított eljárásról folyt meghallgatás. Kormányzati források állítják, az egész a magyar szóvivő magánakciója volt, de ezt azért nem árt fenntartásokkal kezelni.