Tetszett a cikk?

Úszómedence, pezsgőmedence, kétféle szauna és gőzkabin gépészeti rendszereire kért árajánlatot a felcsúti focialapítvány az épülő sportszálláshelyéhez. A hvg.hu birtokába jutott ajánlatok 100 millió forint körüli összegről szólnak, a beruházásra 1,5 milliárd forint közpénz áll rendelkezésre.

Komoly wellnessrészleget foglalhat magában a felcsúti focikomplexum részét képező Ifjúsági Sportszálláshely – legalábbis erre utal, hogy a Mészáros Lőrinc elnökölte Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány (FUNA, a fociakadémia üzemeltetője) árajánlatokat kért „medencetechnológia és wellnessgépészet” beszerelésére. Három tételes árajánlat jutott a hvg.hu birtokába, ezeket ugyanaz a cég készítette, a végösszegük 91,5 és 118,6 millió forint közé esik. (A több ajánlat ártárgyalásokra utal.)

A rendelés az alábbi főbb tételekből állt:

  • Szűrő-forgató gépészet – egyebek mellett szivattyúk, tartályok, csövek stb.: összesen több mint 40 millió forint.
  • Az úszómedence világítása: körülbelül 1,5 millió forint.
  • A pezsgőmedence világítása és berendezései: több mint 4,5 millió forint.
  • A finn szauna berendezései: közel 5 millió forint.
  • Az infraszauna felszerelése: több mint 2 millió forint.
  • A gőzkabin gépei: közel 1,5 millió forint.
  • Mindehhez jönnek a szerelési, beüzemelési díjak: több mint 14 millió forint.
hvg.hu

És mindez csak a gépészeti megoldások ára, ebben nincs benne a létesítmények megépítése, például a medence kialakítása. A hvg.hu által megkérdezett szakemberek szerint az ajánlatok a piaci árak alapján alapvetően reálisak, bár kisebb furcsaságok akadnak bennük: van olyan tétel, ami kicsit drágának, van olyan, ami kicsit olcsónak tűnik. Fontos megjegyezni, hogy csak árajánlatokról van szó. Az akadémia 2018-2019-es sportprogramja szerint a szálláshelynek 2019. július végére kellett elkészülnie. A 2019 decemberében nyilvánosságra hozott, 2019-2020-as sportprogramban viszont már 2020. július 30-ai várható befejezésről írnak.

Az akadémia nem válaszolt kérdéseinkre, amelyek többek közt azt firtatták, milyen felszereltséggel rendelkezik (majd) az épület, illetve kik és milyen feltételekkel vehetik igénybe a szolgáltatásait.

A konferenciaközpont vendégeinek szánják

A százmilliós összeg soknak tűnhet, de ahhoz képest nem az, hogy az alapítvány 2018-2019-es sportprogramja szerint 2,15 milliárd forintot szánnak az Ifjúsági Sportszálláshely felhúzására. Nagyrészt közpénzből, az alapítvány ugyanis a fejlesztésre tao-támogatást kért és kapott a labdarúgó-szövetségtől (MLSZ) 1,5 milliárd forint összegben. Egyébként a sportszálláshely mellett az alapítvány egy újabb sportcsarnok építésére is szeretett volna támogatást szerezni az MLSZ-től, de ezt elutasították. (A tao-támogatások rendszere úgy működik, hogy a magyarországi vállalkozások felajánlhatják a társasági adójuk egy részét sportszervezeteknek, a pénzt az adott cégnek így nem kell befizetnie az államkasszába.)

Az akadémia sportprogramja szerint az ifjúsági szálláshelyre a konferenciaközpont kiegészítésére van szükség. „A szálláshely közvetlen a Center pálya, valamint a Sport és Konferencia Központ szomszédságában épül fel, ezáltal is biztosítja az ide érkező vendégek kényelmes kiszolgálását.” Még annyit említenek a beruházással kapcsolatban, hogy „sportolók számára biztosít szálláshelyet”, illetve hogy „szükséges az akadémiai edzőtáborozás lebonyolításához”. Azt nem részletezik, mindehhez miért van szükség úszómedencére, pezsgőmedencére, kétféle szaunára és gőzkabinra.

A kétmilliárdos luxusszállás árával kapcsolatban azért érdemes megemlíteni, hogy a felcsúti sportkomplexum ékköve, a stadion (hivatalos nevén: Pancho Aréna) 3,8 milliárdba került (amiből 2,7 milliárd volt tao-támogatás). Igaz, a stadiont 2014-ben adták át, akkoriban még olcsóbb világ volt az építőiparban.

Stiller Ákos

Azért a kolit is felújították

A friss, 2019-2020-as sportprogramra visszatérve, a tao-rendszer működése óta az alapítványnak ez a legszolidabb programja, csak csupán 1,1 milliárd forint értékű fejlesztéshez kértek jóváhagyást – írta meg az Mfor.hu. A pénzt az alábbiakra költik:

  • 375 milliót előfinanszírozott ingatlanberuházásra, -felújításra fordítják,
  • 311 milliót előfinanszírozott tárgyi eszköz beszerzésre,
  • 254,1 millió az utánpótlás-nevelés feladatait szolgálja,
  • 106 millió a személyi jellegű ráfordításokat fedezi,
  • 76 millió forintot pedig utófinanszírozott ingatlanberuházásra, -felújításra fordítanak.

Az Ifjúsági Szálláshely építése mellett érdekes, hogy a program szerint felújítják a 2006-ban épült bentlakásos kollégiumot 255 millió forintért. Sőt elvileg már fel is újították, a dokumentum szerint a munkák július elsején kezdődtek, és szeptember elsejére be is fejeződtek.

Emellett építettek egy „futódomb, lépcső elnevezésű felépítményt” több mint 106 millió forintból. A „felépítmény” a sportolók képességfejlesztését szolgálja, ami a valóságban egy kb. 31 méter hosszú, 17 méter széles domb, melynek legmagasabb pihenőrésze 2,25 méter magas.

Ennél valamivel költségesebb terv a stadion pályája körüli LED-fal beszerzése és telepítése, optika kiépítése, elosztó átalakítása. Teljes bekerülési értéke a dokumentum szerint 269 forint. 200 millióból solarlámpát, pályavilágítót vesznek, 109 millió forintból nagybuszt is beszereznének a kisebb tételeket jelentő fűkasza, permetezőgép, fűnyíró és kondicionáló eszközök mellett.

Pénzesőben fürdik a felcsúti foci

A százmilliós wellnessgépészettel felszerelt milliárdos szálláshely persze nem küldi padlóra az alapítványt, a FUNA szó szerint fürdik a pénzben. Az alapítvány 2018-as beszámolója és közhasznúsági jelentése szerint 13,3 milliárd forint volt a bevétel. 2017-ben még csak 6 milliárd folyt be, mondjuk az se volt kis összeg, abban az évben a teljes magyar NB I.-nek 15 milliárd forint volt az árbevétele. 2018-ban rekordot döntöttek az adományok begyűjtésében is, 6,3 milliárd forintot ajánlottak fel különböző gazdasági szervezetek a felcsúti foci támogatására. Emellett 7,7 milliárd forintot tao-támogatásként tüntettek fel. A bevételből aztán költöttek is, de így is 8,8 milliárd forint nyereségről számoltak be.

A friss sportprogram tanúsága szerint 2019-re előzetesen összesen 9,6 milliárd forint bevétellel kalkulálnak – szinte kizárólag tao-pénzből és „egyéb” támogatásból.

A felcsúti alapítvány 1,1 milliárdja egyébként messze a legnagyobb összeg, amit az MLSZ jóváhagyott (legalábbis eddig, a támogatások összege még változhat, szokott is). A második helyezett Gyirmót FC már csak 365 millió forint tao-támogatást költhet, a harmadik Soroksár SC 325-öt – derül ki a G7 összegzéséből. Az alapítvány a tao-rendszer 2011-es bevezetése óta összesen 23 milliárd forint (köz)pénzhez jutott ebből a forrásból. Plusz majdnem ugyanennyi „egyéb” támogatás, felajánlás, adomány.

MTI / Czeglédi Zsolt

A sportteljesítmény sajnos nem közelíti meg az anyagit: a 2018-2019-es hazai bajnokságban a felnőttcsapat hatodik lett az NB I.-ben. És jellemzően vásárolt légiósokat játszatnak, nem pedig saját nevelésű fiatalokat.

Mészáros Lőrincet (aki a labdarúgóklub és az alapítvány kuratóriumának elnöke) különösen nehéz mikrofon- vagy kameravégre kapni, mióta nem polgármester Felcsúton. A december 8-i Fradi–Puskás Akadémia-mérkőzés után azonban sikerült.

Nyitóképünkön a Mészáros Lőrinc tulajdonában álló eszéki focicsapat stadionjának látványterve látható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!